Jak sprowadzić samochód ze Szwecji?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy może dać Ci wymierne korzyści. Jak kupić dobre auto w Szwecji, nie przepłacić i wrócić z nim do kraju? Sprawdź, jak sprowadzić pojazd ze Skandynawii i nie stracić przy tym korony z głowy!

saab

Dajemy do Twojej dyspozycji kompletny przewodnik krok po kroku, jak sprowadzić używany pojazd z Królestwa Szwecji. Znajdziesz w nim wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem się importu samochodu przez Bałtyk.

Sprowadzenie pojazdu ze Szwecji – jak się do tego zabrać?

“I cóż, że ze Szwecji?” – chciałoby się rzec i machnąć ręką. To jednak nie takie proste. Samochód używany trzeba dokładnie sprawdzić przed zakupem. Pierwszym etapem jest natrafienie na interesującą ofertę w internecie. Zweryfikuj, czy treść ogłoszenia odpowiada rzeczywistości i czy samochód jest w takim stanie, na jaki wskazują zdjęcia. Zdarza się, że ogłoszeniodawcy posługują się nieaktualnymi fotografiami, zmanipulowanymi materiałami lub stosują inne sztuczki, aby tylko przyciągnąć uwagę.

Jak sprowadzić samochód ze Szwecji? (krok po kroku)

Sprowadzenie wymarzonego pojazdu z Północy Europy trzeba dobrze zaplanować. Przeprowadź je po skandynawsku, czyli na chłodno. Nie ulegaj emocjom, a tym samym zminimalizujesz szanse, że padniesz ofiarą nieuczciwego sprzedawcy. Poniżej zamieszczamy ogólny schemat działania w 5 prostych krokach, co musisz zrobić podczas zakupu auta w Królestwie Szwecji.

 • Znajdź samochód

Zlokalizuj interesujący pojazd w Szwecji. Możesz go namierzyć poprzez portale internetowe z ogłoszeniami motoryzacyjnymi lub wpaść na jego trop dzięki wsparciu pośredników. Na ten etap daj sobie czas przynajmniej 30 dni – pośpiech to zły doradca!

 • Sprawdź historię pojazdu

Upewnij się, że samochód jest w dobrym stanie i ma kompletną dokumentację, w tym: dowód rejestracyjny, książkę serwisową i bieżące przeglądy.

 • Dopełnij formalności

Przed sprowadzeniem samochodu załatw wszelkie sprawy celne i podatkowe. Opłać należny podatek VAT oraz cło. Mogą na Tobie spoczywać również inne opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu do kraju (m.in. obowiązek rejestracji i ubezpieczenia).

 • Zorganizuj transport

Zdecyduj, czy chcesz sprowadzić samochód samodzielnie, czy skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy transportowej. Upewnij się, że transport odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi międzynarodowego przewozu towarów.

 • Zarejestruj samochód w Polsce

Po sprowadzeniu samochodu do Polski musisz go zarejestrować w urzędzie komunikacji – masz na to 30 dni. Będziesz musiał przedstawić dokumenty, takie jak: dowód rejestracyjny pojazdu, polisę ubezpieczeniową i zaświadczenie o spełnieniu norm emisji spalin. Dokonaj opłat związanych z rejestracją auta w kraju oraz niezwłocznie ubezpiecz pojazd.

Jak sprawdzić historię pojazdu ze Szwecji w CEPiK?

Aby sprawdzić przeszłość auta używanego w Szwecji wcale nie musisz polegać na płatnych wyszukiwarkach. Nie musisz także udawać się na miejsce – wszystkie niezbędne informacje do zweryfikowania genezy pojazdu powinieneś otrzymać od sprzedającego. Jeśli zbywca pod byle pretekstem nie udostępnia tych danych, to może świadczyć, że ma coś do ukrycia.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0 oprócz prześwietlenia polskiej bazy daje wgląd również w zagraniczne rejestry. Usługa jest bezpłatna i wymaga jedynie zalogowania Profilem Zaufanym, jeśli pojazd nie był zarejestrowany w Polsce.

Na stronie historiapojazdu.gov.pl uzyskasz za darmo informacje, takie jak:

 • czy pojazd został skradziony,
 • czy pojazd miał zostać zezłomowany,
 • czy pojazd jest powypadkowy,
 • czy pojazd został uszkodzony,
 • czy pojazd ma cofnięty licznik,
 • czy pojazd był niedopuszczony do ruchu,
 • czy pojazd służył jako taksówka.

W zakładce Dane zagraniczne samochód jest wyszukiwany w zewnętrznych bazach danych. Ich dostawcy to: Carfax, autoDNA i carVertical. Podmioty te świadczą komercyjną działalność, gdzie za opłatą mogą dodatkowo znaleźć np. zdjęcia pojazdu z poprzednich ogłoszeń sprzedaży albo ustalić, jakiego typu i ilu uszkodzeniom uległ do tej pory samochód.

Kto sprowadza auta ze Szwecji do Polski?

Samochód ze Szwecji do Polski można sprowadzić na kilka sposobów. Możesz to zrobić samodzielnie, wziąć kogoś do pomocy lub zlecić taką operację firmie importującej używane auta z terytorium Szwecji. Przyjrzyjmy się, jak wygląda proces sprowadzenia upatrzonego auta do Polski w trzech różnych przypadkach.

Jak wygląda sprowadzanie samochodu ze Szwecji?

 • Sprowadzenie samochodu na własną rękę

Jeśli czujesz się na siłach, możesz sprawy w swoje ręce i samodzielnie sprowadzić samochód ze Szwecji. Przyda Ci się dobra znajomość języka szwedzkiego albo przynajmniej angielskiego. Przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży, zadbaj o wersję dwujęzyczną (polsko-szwedzką), dzięki czemu nie będzie trzeba tłumaczyć dokumentów po przyjeździe do kraju.

Jeśli wracasz autem na kołach, potrzebujesz tymczasowych tablic rejestracyjnych i ubezpieczenia OC (może to być krótka polisa np. na miesiąc). W przeciwnym razie, musisz mieć lawetę. Jej wynajęcie kosztuje ok. 800 zł, a do tego dochodzą opłaty drogowych (trasa Sztokholm–Warszawa to ponad 1550 km). Koszt lawety razem z kierowcą w 2024 na tym dystansie to łącznie ok. 2330 zł (przy stawce 1,50 zł/1 km).

 • Sprowadzenie przez importera aut używanych

Jeśli nie chcesz zajmować się sprowadzeniem auta samodzielnie, możesz to zlecić wykwalifikowanej firmie. Na rynku funkcjonują importerzy samochodów używanych, którzy specjalizują się w ściąganiu aut z konkretnego kraju (np. ze Szwecji) albo nawet wybranego typu. Pozwala to ograniczyć formalności i logistykę. Na podstawie określonej specyfikacji pośrednik stara się jak najbardziej sprostać oczekiwaniom klienta w doborze auta. Doświadczony handlarz nie pierwszy raz ma do czynienia z konkretnym modelem, więc na ogół wie na co zwrócić uwagę. Pozwala to skrócić poszukiwania, i zwiększa szanse na znalezienie pewnego egzemplarza (ewentualnie z wykrytymi uszkodzeniami).

W przypadku importerów stawka jest raczej stała i w zależności od pojazdu wynosi od 2500 zł wzwyż. Opłacając pośrednika, nabywca nie musi się właściwie o nic martwić do czasu oddania auta w jego ręce. Tak więc mamy do czynienia z kompleksową usługą dostarczenia auta pod dom wprost znad szwedzkich fiordów.

 • Wzięcie osoby do pomocy

Dobrą praktyką jest zabranie ze sobą kogoś wykwalifikowanego do pomocy. Może to być przyjaciel, mechanik samochodowy, tłumacz lub ktoś, kto po prostu zna się na motoryzacji. Osoba trzeba pozwoli ocenić pojazd bezstronnie i ustalić jego stan. Najlepiej, aby również była była kierowcą, gdyż wtedy możliwe są zmiany za kółkiem w trasie, co skraca czas dojazdu.

Sprawdź także: Szwecja – przewodnik dla kierowców

Samochody sprowadzone ze Szwecji – jakie trafiają do Polski?

W 2023 roku do Polski najczęściej sprowadzane były auta z Niemiec, Francji i Belgii. Ze Szwecji nad Wisłę trafiło 25 tysięcy aut, a tylko w pierwszym miesiącu 2024 roku w Polsce przybyło 2226 sztuk samochodów do 3,5 tony ze szwedzkim rodowodem. Szwedzi najczęściej kupują auta rodzimych producentów (Volvo, Saab), marek budżetowych (Volkswagen, Hyundai, Kia, Skoda) oraz wybranych premium (Mercedes, Audi). Samochody z takimi znaczkami równie często widuje się na polskich drogach (no może poza Saabem, który od w likwidacji od 2012 roku). 

Jakie auta ze Szwecji są sprowadzane do Polski?

W serwisie ogłoszeń motoryzacyjnych otomoto.pl można znaleźć 1764 samochody osobowe sprowadzone ze Szwecji w cenie 2000–440 000 zł. Najtańszy to Ford Galaxy z 2002 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 2,3 l i mocy 145 KM (ze skrzynią automatyczną) w wersji Ghia z przebiegiem 320 000 km. Najdroższe jest natomiast hybrydowe Porsche Panamera 4 E-Hybrid z 2021 roku z silnikiem spalinowym o pojemności 2,9 l i mocy 330 KM (łączna moc zestawu napędowego: 462 KM) z przebiegiem 49 000 km.

Ubezpieczenie auta sprowadzonego ze Szwecji – ile kosztuje?

Cenę polisy komunikacyjnej sprawdzimy na konkretnym przykładzie. Nabywcą aut opisanych wyżej będzie 34-letni Michał. Mieszka na przedmieściach Łodzi razem z żoną i dwójką dzieci (najstarsze urodzone 4 lata temu) w domu jednorodzinnym z indywidualnym garażem. Prawo jazdy ma od 16 lat, od ponad 10 lat ubezpiecza pojazdy i jeździ bezszkodowo.

 • Ford Galaxy sprowadzony ze Szwecji – wyliczenie polisy OC / AC
Towarzystwo ubezpieczeniowe Zakres oferty ubezpieczeniaCena polisy (proponowana składka)
UNIQA OC, NNW, Assistance 634 zł
TrastiOC 710 zł
mtu24.pl OC 871 zł
LINK4 OC, NNW, Assistance 998 zł
BeesafeOC 1417 zł
Wiener OC, Assistance 2114 zł
Benefia OC, NNW 2776 zł
ERGO Hestia OC, AC, Assistance 4063 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń OC i AC Mubi (25.04.2024).

Porsche Panamera sprowadzone ze Szwecji – wyliczenie polisy OC

Towarzystwo ubezpieczeniowe Zakres oferty ubezpieczenia Cena polisy (proponowana składka)
mtu24.pl OC, Assistance637 zł
TrastiOC 796 zł
LINK4 OC, Assistance 935 zł
Wiener OC, Assistance 2477 zł
Benefia OC, NNW, Assistance 3247 zł
ERGO Hestia OC, Assistance 3480 zł

Najtańsza propozycja ubezpieczenia obu auta była w zbliżonej cenie (różnica wyniosła jedynie 3 zł). ERGO Hestia zaoferowała na 22-letnie autocasco w cenie przeszło dwukrotnie wyższej niż wartość nominalna pojazdu. Z kolei Porsche można objąć ochroną autocasco już za ułamek jego wartości (ok. 7% przy sumie ubezpieczenia AC ponad 446 000 zł).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprowadzenie samochodu ze Szwecji

Czy warto sprowadzić auto ze Szwecji?
Jak sprawdzić auto ze Szwecji przed zakupem?
Ile kosztuje sprowadzenie pojazdu ze Szwecji?
PODSUMOWANIE
 • Aby sprowadzenie samochodu ze Szwecji się opłacało, dokładniej zweryfikuj przeszłość pojazdu zanim go kupisz.
 • Portal historiapojazdu.gov.pl umożliwia darmowe wyszukanie informacji zagranicznych o samochodach szwedzkich.
 • Auto ze Szwecji możesz ściągnąć samodzielnie lub zlecić to importerowi aut używanych. Koszt takiej usługi to ok. 2500 zł.
 • Najtaniej wychodzi samodzielny powrót autem do kraju. Aby wrócić nim na kołach musisz mieć szwedzkie tablice tzw. “zjazdowe” (w cenie ok. 80-90 euro) oraz krótkoterminową polisę OC.
 • Co roku nad Wisłę znad szwedzkich fiordów trafia ok. 25 tysięcy samochodów. Ceny ich ubezpieczenia nie różnią się od pojazdów krajowych.
Źródła:
 • http://www.cepik.gov.pl/aktualnosci/zawartosc/-/asset_publisher/a1LDCMS0sfru/content/dzieki-cepik-2-0-sprawdzisz-auto-niezarejestrowane-w-polsce
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC