Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych – czy to problem?

Kończy Ci się ubezpieczenie samochodu, a właśnie odkryłeś, że brakuje w aucie przedniej tablicy rejestracyjnej? A może pewnego poranka zauważyłeś, że obie blachy zostały skradzione, a musisz tego dnia kupić OC na kolejny rok? Czy będziesz mógł ubezpieczyć pojazd w takiej sytuacji? Oczywiście, że tak, ale czeka Cię również wizyta w wydziale komunikacji!

OC a zgubione lub skradzione tablice – bez problemu ubezpieczysz pojazd!

Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi go ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej. Wyjątkiem są samochody i motocykle zabytkowe, na które można nabyć OC czasowe, gdy chce się nimi wyjechać na drogi. Obowiązek ten nie znika w sytuacji braku tablicy lub dwóch tablic rejestracyjnych. Co ważniejsze, taki stan nie przeszkadza w tym, by kupić nowe lub przedłużyć aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli zdarzy się, że zauważysz brak jednej tablicy – najczęściej to wynik stłuczki lub wjechania w głęboką kałużę – to będziesz musiał wyrobić jej duplikat. W przypadku braku obu tablic zgłoś się na policję, ponieważ obie same nie odpadły, lecz najprawdopodobniej doszło do ich kradzieży. Kontakt z policją oszczędzi Ci ewentualnych problemów w przyszłości. Dodatkowo będziesz musiał wyrobić nowe blachy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: Zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych – co robić, gdy do tego dojdzie?

Wszystkie informacje na temat ubezpieczanego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, więc nie będziesz miał najmniejszego problemu z kupnem OC. Pamiętaj, że nie możesz jeździć samochodem czy motocyklem bez tablic rejestracyjnych – mandat może wynieść nawet 5 000 zł. Dlatego konieczne jest wyrobienie nowych blach lub duplikatu. Jeśli zdecydujesz się na nowe i zmieni się ich numer, to po ich otrzymaniu zgłoś ten fakt ubezpieczycielowi.

Niezarejestrowany samochód do ubezpieczenia – a po co?

Kiedy możesz mieć do czynienia z niezarejestrowanym samochodem? Gdy kupujesz pojazd sprowadzony z zagranicy, który nie ma tablic rejestracyjnych, ponieważ musiały one zostać zwrócone w kraju pochodzenia. Takim autem czy motocyklem nie możesz poruszać się legalnie po drogach publicznych. 

Wyjaśnijmy sobie to raz i wyraźnie – ubezpiecza się pojazdy, które są zarejestrowane. Nie ma najmniejszego sensu kupowania OC czy dodatkowych ubezpieczeń AC, assistance i NNW na auto czy motocykl, który nie ma tablic rejestracyjnych – zresztą nie jest to możliwe, ponieważ ich numery, oprócz VIN, muszą być zapisane w polisie!

Co jest ważniejsze, zwykły kierowca nigdy nie będzie miał takiego problemu. Prawo nie pozwala wyrejestrować samochodu ot tak! Nie możesz sobie któregoś pięknego dnia wstać rano i pomyśleć – a sobie wyrejestruje auto, bo nie chcę nim już jeździć, niech sobie stoi i czeka na lepsze czasy. Pojazd może zostać wyrejestrowany, gdy:

 • został skradziony,
 • wywozisz go lub sprzedajesz za granicą,
 • doszło do jego kasacji za granicą,
 • nastąpiła szkoda całkowita, trwała utrata (pożar),
 • przekazałeś go do stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania odpadów,
 • wycofałeś go z obiegu.
UWAGA!

Jeżeli nie wyrejestrujesz pojazdu oddanego do stacji demontażu pojazdów, to zrobi to urząd, jak tylko dostanie zaświadczenie ze stacji!

Art. 79 ust. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że pojazdu wyrejestrowanego nie można ponownie zarejestrować z wyjątkiem:

 • odzyskania go w przypadku kradzieży,
 • pojazdu zabytkowego,
 • mającego więcej niż 25 lat, uznanego przez rzeczoznawcę za unikat lub mającego szczególne znaczenie w historii motoryzacji,
 • ciągnika i przyczepy rolniczej,
 • wywiezionego i zbytego za granicą. 

Warto pamiętać, że przepisy prawa umożliwiają czasowe wycofanie z ruchu samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów – w naszym poradniku Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu a ubezpieczenie znajdziesz więcej informacji na ten temat. 

UWAGA!

Pojazd czasowo wycofany z ruchu jest dalej pojazdem zarejestrowanym, tylko jego tablice rejestracyjne i dowód są zatrzymane przez właściwy organ, więc należy go ubezpieczać, jednak wysokość składki będzie zmniejszona o 95%!

Zarówno czasowe wycofanie z ruchu, jak i przywrócenie do ruchu, musi zostać zgłoszone ubezpieczycielowi. W razie spowodowania szkody pojazdem, który zakończył okres czasowego wycofania, a jego właściciel nie zgłosił tego faktu ubezpieczycielowi i zapłacił 5% składki, należy spodziewać się, że ubezpieczyciel będzie domagał się zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Sprowadzony samochód bez tablic rejestracyjnych – po kolei!

Po sprowadzeniu pojazdu z innego kraju masz 30 dni na jego zarejestrowanie. W tym czasie musisz zrobić jego przegląd i dopełnić niezbędnych formalności. Mamy temu tematowi dedykowany poradnik Zakup auta z zagranicy – sprawdź, co musisz wiedzieć! Jeśli sprowadzone auto nie miało tablic rejestracyjnych, to możesz wyrobić te czasowe i kupić 30-dniowe ubezpieczenie OC, by móc się nim legalnie poruszać po drogach publicznych.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej będziesz musiał wykupić w dniu zarejestrowania pojazdu. Dlatego najpierw robisz przegląd, rejestrujesz samochód (jeśli nie masz tymczasowego dopuszczenia do ruchu, to auto czeka na odbiór dokumentów), i tego samego dnia kupujesz ubezpieczenie OC – dopiero wtedy możesz jeździć tym pojazdem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych

Skradziono mi tablice rejestracyjne z samochodu. Czy mogę go ubezpieczyć?

Oczywiście, że tak. Wszystkie niezbędne dane do ubezpieczenia znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. W takim przypadku należy zgłosić kradzież na policję, a następnie udać się do wydziału komunikacji, aby wyrobić nowe tablice.

Czy pojazd czasowo wycofany z ruchu bez tablic rejestracyjnych musi być ubezpieczony?

W świetle obowiązujących przepisów taki pojazd musi być ubezpieczony. Jednak wysokość składki OC zostanie obniżona o 95%. Należy pamiętać, że takim pojazdem nie można się poruszać, a po przywróceniu do ruchu należy to zgłosić ubezpieczycielowi.

Sprowadziłem samochód bez tablic z zagranicy. Co teraz?

W takim przypadku nowy właściciel ma 30 dni na jego zarejestrowanie. W tym czasie powinien on zrobić przegląd, dopełnić formalności związanych z akcyzą i ewentualnym cłem, a następnie udać się do wydziału komunikacji w celu rejestracji pojazdu. W dniu otrzymania dowodu rejestracyjnego należy wykupić ubezpieczenie OC.

PODSUMOWANIE
 • Zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych nie zwalnia z obowiązku wykupienia OC.
 • Bez problemu ubezpieczysz pojazd, któremu brakuje tablicy lub tablic rejestracyjnych.
 • To zarejestrowany i dopuszczony do ruchu pojazd musi być ubezpieczony.
 • Sprowadzony pojazd z zagranicy musi zostać ubezpieczony w dniu rejestracji.

Źródła:

 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rejestracja-pojazdow
 • http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/966EE514AC24A1BDC125811C00456839/%24File/1454-004.pdf
 • https://www.gov.pl/web/gov/wyrejestruj-pojazd
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!