Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych – czy to problem?

Kończy Ci się ubezpieczenie samochodu, a właśnie odkryłeś, że brakuje w aucie przedniej tablicy rejestracyjnej? A może pewnego poranka zauważyłeś, że obie blachy zostały skradzione, a musisz tego dnia kupić OC na kolejny rok? Czy będziesz mógł ubezpieczyć pojazd w takiej sytuacji? Oczywiście, że tak, ale czeka Cię również wizyta w wydziale komunikacji!

wymiana tablic rejestracyjnych

OC a zgubione lub skradzione tablice – bez problemu ubezpieczysz pojazd!

Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi go ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej. Wyjątkiem są samochody i motocykle zabytkowe, na które można nabyć OC czasowe, gdy chce się nimi wyjechać na drogi. Obowiązek ten nie znika w sytuacji braku tablicy lub dwóch tablic rejestracyjnych. Co ważniejsze, taki stan nie przeszkadza w tym, by kupić nowe lub przedłużyć aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli zdarzy się, że zauważysz brak jednej tablicy – najczęściej to wynik stłuczki lub wjechania w głęboką kałużę – to będziesz musiał wyrobić jej duplikat. W przypadku braku obu tablic zgłoś się na policję, ponieważ obie same nie odpadły, lecz najprawdopodobniej doszło do ich kradzieży. Kontakt z policją oszczędzi Ci ewentualnych problemów w przyszłości. Dodatkowo będziesz musiał wyrobić nowe blachy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: Zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych – co robić, gdy do tego dojdzie?

Wszystkie informacje na temat ubezpieczanego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, więc nie będziesz miał najmniejszego problemu z kupnem OC. Pamiętaj, że nie możesz jeździć samochodem czy motocyklem bez tablic rejestracyjnych – grzywna może wynieść nawet 1 500 zł. Dlatego konieczne jest wyrobienie nowych blach lub duplikatu. Jeśli zdecydujesz się na nowe i zmieni się ich numer, to po ich otrzymaniu zgłoś ten fakt ubezpieczycielowi.

Niezarejestrowany samochód do ubezpieczenia – a po co?

Kiedy możesz mieć do czynienia z niezarejestrowanym samochodem? Gdy kupujesz pojazd sprowadzony z zagranicy, który nie ma tablic rejestracyjnych, ponieważ musiały one zostać zwrócone w kraju pochodzenia. Takim autem czy motocyklem nie możesz poruszać się legalnie po drogach publicznych. 

Wyjaśnijmy sobie to raz i wyraźnie – ubezpiecza się pojazdy, które są zarejestrowane. Nie ma najmniejszego sensu kupowania OC czy dodatkowych ubezpieczeń AC, assistance i NNW na auto czy motocykl, który nie ma tablic rejestracyjnych!

Co jest ważniejsze, zwykły kierowca nigdy nie będzie miał takiego problemu. Prawo nie pozwala wyrejestrować samochodu ot tak! Nie możesz sobie któregoś pięknego dnia wstać rano i pomyśleć – a sobie wyrejestruje auto, bo nie chcę nim już jeździć, niech sobie stoi i czeka na lepsze czasy. Pojazd może zostać wyrejestrowany, gdy:

 • został skradziony,
 • wywozisz go lub sprzedajesz za granicą,
 • doszło do jego kasacji za granicą,
 • nastąpiła szkoda całkowita, trwała utrata (pożar),
 • przekazałeś go do stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania odpadów,
 • wycofałeś go z obiegu.
UWAGA!

Jeżeli nie wyrejestrujesz pojazdu oddanego do stacji demontażu pojazdów, to zrobi to urząd, jak tylko dostanie zaświadczenie ze stacji!

10 czerwca 2024 roku automatycznie wyrejestrowane zostaną tzw. martwe dusze, czyli pojazdy, które ponad 10 lat nie mają aktualizowanych badań technicznych i ważnego ubezpieczenia OC.

Art. 79 ust. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że pojazdu wyrejestrowanego nie można ponownie zarejestrować z wyjątkiem:

 • odzyskania go w przypadku kradzieży,
 • pojazdu zabytkowego,
 • mającego więcej niż 25 lat, uznanego przez rzeczoznawcę za unikat lub mającego szczególne znaczenie w historii motoryzacji,
 • ciągnika i przyczepy rolniczej,
 • wywiezionego i zbytego za granicą. 

Warto pamiętać, że przepisy prawa umożliwiają czasowe wycofanie z ruchu samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów, a od niedawna także pojazdów osobowych, które wymagają poważnych napraw – w naszym poradniku Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu a ubezpieczenie znajdziesz więcej informacji na ten temat. 

UWAGA!

Pojazd czasowo wycofany z ruchu jest dalej pojazdem zarejestrowanym, tylko jego tablice rejestracyjne i dowód są zatrzymane przez właściwy organ, więc należy go ubezpieczać, jednak wysokość składki będzie zmniejszona nie mniej niż o 95%!

Zarówno czasowe wycofanie z ruchu, jak i przywrócenie do ruchu, musi zostać zgłoszone ubezpieczycielowi. W razie spowodowania szkody pojazdem, który zakończył okres czasowego wycofania, a jego właściciel nie zgłosił tego faktu ubezpieczycielowi i zapłacił 5% składki, należy spodziewać się, że ubezpieczyciel będzie domagał się zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Sprowadzony samochód bez tablic rejestracyjnych – po kolei!

Po sprowadzeniu pojazdu z innego kraju masz 30 dni na jego zarejestrowanie. W tym czasie musisz zrobić jego przegląd i dopełnić niezbędnych formalności. Mamy temu tematowi dedykowany poradnik Zakup auta z zagranicy – sprawdź, co musisz wiedzieć! Jeśli sprowadzone auto nie miało tablic rejestracyjnych, to możesz wyrobić te czasowe i kupić 30-dniowe ubezpieczenie OC, by móc się nim legalnie poruszać po drogach publicznych.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej będziesz musiał wykupić w dniu zarejestrowania pojazdu. Dlatego najpierw robisz przegląd, rejestrujesz samochód (jeśli nie masz tymczasowego dopuszczenia do ruchu, to auto czeka na odbiór dokumentów), i tego samego dnia kupujesz ubezpieczenie OC – dopiero wtedy możesz jeździć tym pojazdem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych

Skradziono mi tablice rejestracyjne z samochodu. Czy mogę go ubezpieczyć?
Czy pojazd czasowo wycofany z ruchu bez tablic rejestracyjnych musi być ubezpieczony?
Sprowadziłem samochód bez tablic z zagranicy. Co teraz?
PODSUMOWANIE
 • Zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych nie zwalnia z obowiązku wykupienia OC.
 • Bez problemu ubezpieczysz pojazd, któremu brakuje tablicy lub tablic rejestracyjnych.
 • To zarejestrowany i dopuszczony do ruchu pojazd musi być ubezpieczony.
 • Sprowadzony pojazd z zagranicy musi zostać ubezpieczony w dniu rejestracji.
Źródła:
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rejestracja-pojazdow
 • http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/966EE514AC24A1BDC125811C00456839/%24File/1454-004.pdf
 • https://www.gov.pl/web/gov/wyrejestruj-pojazd
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC