Ubezpieczenie działki ROD
Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób, które pragną odpocząć w otoczeniu natury i cieszyć się własnym zielonym zakątkiem. Jednak każde tego typu miejsce jest narażone na różne zagrożenia czy szkody wywołane przez żywioły, kradzież czy akty wandalizmu. Dlatego warto zastanowić się nad odpowiednim ubezpieczeniem, które zapewni ochronę finansową i spokój ducha w razie nieprzewidzianych sytuacji. W tym artykule omówimy, jakie korzyści niesie ze sobą ubezpieczenie działki ROD, co obejmuje taka polisa i gdzie jej szukać.
Spis treści:
- Czym jest ubezpieczenie ogródka działkowego?
- Dlaczego warto ubezpieczyć ogródek działkowy?
- Ubezpieczenie działki ROD – jakie zdarzenia obejmuje?
- Jakie elementy obejmuje ubezpieczenie ogródka działkowego?
- Ubezpieczenie ogródka działkowego – wyłączenia odpowiedzialności
- Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie ogródka działkowego (ROD)?
Czym jest ubezpieczenie ogródka działkowego?
Ubezpieczenie ogródka działkowego to ochrona, która zabezpiecza właściciela działki rekreacyjnej (np. na terenie tzw. Rodzinnych Ogrodów Działkowych – ROD) przed stratami finansowymi wynikającymi z nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie to obejmuje mienie znajdujące się na działce, a przede wszystkim dom letniskowy, czyli budynek trwale związany z gruntem, przeznaczony do celów rekreacyjnych i zamieszkiwany sezonowo. Towarzystwa zwykle nie uwzględniają w swojej ochronie samego gruntu, a głównie elementy i budynki znajdujące się na jego terenie.
Ubezpieczenie działki ROD występuje zwykle jako dodatek do polisy mieszkaniowej, a dokładnie w formie ochrony domku letniskowego.
Dlaczego warto ubezpieczyć ogródek działkowy?
Właściciele ogródków działkowych muszą liczyć się z tym, że są narażeni na wiele nieprzewidzianych zdarzeń, przez które mogą ponieść spore straty finansowe. Chyba że zaopatrzą się w polisę obejmującą działkę ROD, dzięki której otrzymają świadczenie z tytułu doznanych szkód.
Koszt ubezpieczenia działki ROD jest zazwyczaj niewielki, szczególnie w porównaniu do potencjalnych strat wynikających z nieprzewidzianych zdarzeń. To inwestycja, która zapewnia spokój ducha. Ubezpieczenie można dostosować do własnych potrzeb – od podstawowej ochrony obejmującej budynki, po bardziej kompleksowe rozwiązania, które uwzględniają także rośliny, małą architekturę czy odpowiedzialność cywilną.
Na jakie nieprzewidziane sytuacje są narażeni właściciele ogródków działkowych?
- Działania żywiołów
Burze, gradobicia, silne wiatry, powodzie czy pożary mogą uszkodzić altanę, narzędzia ogrodnicze, rośliny, a nawet całą infrastrukturę działki. - Kradzieże
Działki ROD są atrakcyjnym miejscem dla złodziei, ponieważ znajdują się one zwykle w zacisznym miejscu, z dala od ludzi i są obsadzone drzewami czy krzewami. Ponadto w altanach czy garażach często znajduje się wartościowy sprzęt, np. kosiarki, narzędzia czy meble ogrodowe, które padają łupem złodziei. - Akty wandalizmu
Ogródki działkowe to miejsce atrakcyjne dla wandali, którzy potrafią wybić okna czy nawet podpalić czyjeś mienie, wskutek czego zniszczenia mogą być ogromne.
Ubezpieczenie działki ROD – jakie zdarzenia obejmuje?
Zakres ochrony obejmującej działkę ROD można dostosować do indywidualnych potrzeb. Każde towarzystwo może też oferować inny rodzaj wsparcia.
Ubezpieczenie zapewnia pomoc, jeśli dojdzie do:
- zniszczeń wskutek zdarzeń losowych, np. pożaru, burzy, gradu, powodzi, huraganu,
- włamania i kradzieży sprzętu ogrodniczego i innych wartościowych przedmiotów przechowywanych na działce,
- aktu wandalizmu.
Jeśli spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe, wskutek którego ucierpi Twój ogródek działkowy, ubezpieczyciel wypłaci Ci należne odszkodowanie, które pozwoli Ci pokryć straty. Pieniądze będziesz mógł przeznaczyć np. na naprawę zniszczeń, remont lub zakup nowego sprzętu bądź narzędzi ogrodowych. W ramach polisy towarzystwo pokryje także szkody, których dozna właściciel sąsiedniej działki – do których doprowadzisz Ty lub elementy wyposażenia Twojej nieruchomości.
Zakres ochrony w każdym towarzystwie może być inny. To, co jedna firma będzie oferowała w podstawowej wersji ubezpieczenia, inna może proponować za dodatkową opłatą.
Jakie elementy obejmuje ubezpieczenie ogródka działkowego?
Ubezpieczenie działki ROD to zwykle ochrona obejmująca zarówno nieruchomość, jak i wyposażenie działki, czyli mienie ruchome. Co dokładnie wchodzi w skład polisy?
Zwykle ubezpieczenie obejmujące ogródek działkowy chroni:
- budynki znajdujące się na działce (trwale związane z gruntem) – domki letniskowe, altany i inne konstrukcje ogrodowe,
- wyposażenie budynków – fundamenty, ściany, dach, podłogi, schody itd.,
- wyposażenie działki – narzędzia ogrodnicze, meble ogrodowe, grille, maszyny (np. kosiarki), a także inne wartościowe przedmioty przechowywane na działce,
- małą architekturę – doniczki, pergole, studnie, kompostowniki, szklarnie,
- roślinność – uprawy, rabaty kwiatowe czy drzewa owocowe.
Ubezpieczenie ogródka działkowego – wyłączenia odpowiedzialności
Każde ubezpieczenie zawiera tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których towarzystwo nie udzieli ubezpieczonemu pomocy i nie wypłaci odszkodowania. Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i wiedzieć, w jakich sytuacjach można liczyć na pomoc towarzystwa.
W jakich sytuacjach nie otrzymasz pomocy? Np. w przypadku:
- szkód powstałych wskutek zaniedbania obowiązków (niewłaściwego zabezpieczenia mienia, zaniedbania stanu technicznego budynków, a także braku lub ich niewłaściwej konserwacji),
- nieprzestrzegania przepisów przeciwpożarowych (np. przechowywania łatwopalnych materiałów w niewłaściwy sposób),
- zniszczeń, do których doprowadzisz celowo lub wskutek rażącego niedbalstwa,
- szkód powstałych wskutek eksploatacji, zużycia lub wysłużenia sprzętu, elementów wyposażenia itp.,
- niewystarczającej ochrony (niektóre zdarzenia wymagają rozszerzenia ubezpieczenia i opłacenia dodatkowej składki),
- szkód, do których umyślnie doprowadzi osoba pozostająca z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym,
- zalania wskutek opadu przez otwarte, nieszczelne lub niezabezpieczone okna czy drzwi,
- błędów konstrukcyjnych w budynku,
- zawilgocenia lub zagrzybienia pomieszczeń,
- przenikania wód podziemnych.
Jakie przedmioty i elementy wyposażenia nie są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia ogródka działkowego? Najczęściej są to np.:
- instalacja fotowoltaiczna,
- dokumenty,
- dzieła sztuki,
- oprogramowanie,
- gotówka,
- trofea myśliwskie,
- papiery wartościowe,
- kamienie szlachetne, półszlachetne i syntetyczne.
Niektóre towarzystwa obejmują ochroną domek letniskowy, ale wyłączają z ubezpieczenia budynki, które znajdują się na działkach ROD. Tak jest np. w Generali. Inne firmy z kolej mogą w ogóle nie uwzględniać w swojej ochronie budynków rekreacyjnych (LINK4).
Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie ogródka działkowego (ROD)?
W większości towarzystw ubezpieczenie ogródka działkowego to ochrona, która obejmuje domek letniskowy, a niekiedy także inne obiekty i mienie znajdujące się na działce rekreacyjnej. W taką polisę można się zaopatrzyć głównie poprzez rozszerzenie ochrony mieszkaniowej. Tak jest np. w przypadku firmy:
- Inter Lokum: ochrona domku letniskowego, o którą można rozszerzyć ubezpieczenie mienia,
- PZU: ochrona domku letniskowego w ubezpieczeniu PZU Dom,
- Wiener: ochrona domku letniskowego (w zakresie ryzyk nazwanych i wszystkich ryzyk), o którą można rozszerzyć ubezpieczenie nieruchomości.
Z kolei w UNICE istnieje możliwość wyboru rodzaju nieruchomości – mieszkanie, dom lub domek letniskowy i zakupu ubezpieczenia obejmującego wyłącznie budynek przeznaczony do celów rekreacyjnych, czyli np. dom zlokalizowany na działce ROD.
Przyjrzyjmy się teraz temu, jak ochrona obejmująca działkę ROD działa w konkretnych towarzystwach.
Ubezpieczenie działki ROD w PZU
W OWU firmy PZU znajduje się zapis, informujący o tym, że ubezpieczeniem nieruchomości można objąć domek letniskowy, budynek mieszkalny lub budowlę, która znajduje się na działce rekreacyjnej, także na terenie ogródków działkowych. Według PZU domek letniskowy to:
[…] budynek lub obiekt budowlany, który nie jest budynkiem, przeznaczony do celów rekreacyjnych lub wypoczynkowych. Obejmuje również stałe elementy i elementy zewnętrzne oraz pomieszczenia gospodarcze w tym budynku lub obiekcie.[…]
OWU PZU Dom
Ubezpieczeniem można objąć także mienie ruchome, czyli ruchomości domowe lub stałe elementy, które znajdują się w domu letniskowym. Z wyłączeniem balkonu i tarasu.
Ochrona obejmująca domek letniskowy występuje w dwóch wariantach przedstawionych w poniższej tabeli.
Wariant Od Wszystkich Ryzyk | Wariant Uniwersalny |
---|---|
domek letniskowy – ochrona od zdarzeń losowych, przepięć i innych wypadków | domek letniskowy – ochrona od zdarzeń losowych i przepięć |
stałe elementy – ochrona od zdarzeń losowych, przepięć, kradzieży z włamaniem i innych wypadków | stałe elementy – ochrona od zdarzeń losowych i przepięć lub od kradzieży z włamaniem |
mienie ruchome – ochrona od zdarzeń losowych, przepięć, kradzieży z włamaniem i innych wypadków | mienie ruchome – ochrona od zdarzeń losowych i przepięć lub od kradzieży z włamaniem |
Ubezpieczenie można rozszerzyć o szkody powstałe wskutek:
- dewastacji,
- aktów terroryzmu,
- kradzieży z włamaniem elementów zewnętrznych,
- kradzieży z włamaniem stałych elementów.
PZU zastrzega, że ochroną nie są objęte domki letniskowe wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej i wynajmowane osobom trzecim.
Ubezpieczenie działki ROD w Wienerze
Towarzystwo umożliwia rozszerzenie ubezpieczenia budynku mieszkalnego i mieszkania lub budynku w budowie o:
- domek letniskowy od “Ryzyk nazwanych” i “Wszystkich ryzyk”,
- ruchomości domowe w domku letniskowym od “Ryzyk nazwanych” i “Wszystkich ryzyk”,
- ruchomości domowe i stałe elementy wnętrz w domu letniskowym od kradzieży z włamaniem, dewastacji i rozboju,
- budowle przy domu letniskowym od “Ryzyk nazwanych” i “Wszystkich ryzyk”.
Wiener zastrzega, że nie obejmuje ochroną domków letniskowych w budowie, przebudowie, rozbudowie oraz nadbudowie i mienia, które się w nich znajduje. Domki letniskowe nie mogą być też objęte polisą assistance.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie działki ROD
Zakres ochrony zależy od wybranej polisy i ubezpieczyciela, ale najczęściej wsparciem objęty jest domek letniskowy, jego stałe elementy i wyposażenie, budynki gospodarcze, mała architektura, a nawet roślinność.
Ubezpieczenie ogródka działkowego może obejmować szkody związane z kradzieżą i włamaniem, aktami wandalizmu oraz wystąpieniem zdarzenia losowego, np. pożaru, burzy, huraganu, gradobicia, powodzi czy uderzenia pioruna.
Niektóre towarzystwa w ogóle nie oferują ochrony obejmującej domki letniskowe. Z kolei inni ubezpieczyciele świadczą pomoc w związku ze szkodami powstałymi w budynkach rekreacyjnych, ale nie tych, które znajdują się na działce ROD. Dlatego zawsze przed zakupem ubezpieczenia należy zapoznać się z OWU.
- Ubezpieczenie działki ROD to nic innego, jak ochrona domku letniskowego znajdującego się na ogródkach działkowych. Towarzystwa zwykle nie oferują ubezpieczenia dla samego gruntu.
- Polisę obejmującą ogródek działkowy można nabyć najczęściej w ramach ubezpieczenia nieruchomości, jako rozszerzenie ochrony.
- Niektóre towarzystwa obejmują ochroną domek letniskowy, ale nie taki, który znajduje się na działce ROD.
- Ubezpieczenie działki ROD obejmuje zazwyczaj domek letniskowy (jego stałe elementy i wyposażenie), a także małą architekturę, elementy wyposażenia działki, a nawet roślinność.
- Polisa obejmująca ogródki działkowe gwarantuje zwykle pomoc w związku np. z pożarem, powodzią, kradzieżą, włamaniem czy aktem wandalizmu.
Dołącz do dyskusji