Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Spis treści:
Masz w domu małego narciarza lub snowboardzistę? Aktywność fizyczna na stoku to doskonały pomysł na spędzenie ferii zimowych, ale przed wyruszeniem na tatrzańskie czy alpejskie trasy zadbaj o kompleksowe ubezpieczenie, które zapewni młodemu sportowcowi odpowiednią opiekę w razie nieszczęśliwego wypadku, a Tobie głowę wolną od trosk o bezpieczeństwo dziecka.
- Dzieci są szczególnie narażone na wypadki na stoku narciarskim z uwagi na brak doświadczenia i umiejętności właściwej oceny sytuacji.
- NNW szkolne i karta EKUZ nie wystarczą na wyjazd narciarski dla dziecka. Pełną ochronę zapewni tylko ubezpieczenie narciarskie.
- Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka powinno obejmować koszty leczenia, ratownictwa i transportu medycznego, a także NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
- Wybierając ubezpieczenie dla dziecka na narty, należy zwrócić uwagę m.in. na zakres ochrony, limity poszczególnych świadczeń i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
- Koszt polisy narciarskiej dla dziecka to nawet kilka złotych za dzień ochrony.
Dlaczego ubezpieczenie narciarskie dla dziecka jest ważne?
Każdy narciarz powinien zdawać sobie sprawę z tego, że choć szusowanie po śniegu to świetna zabawa, jest to również ryzykowny, a często wręcz niebezpieczny sport. Upadki, zderzenia i stłuczenia są nierozłącznie związane z jego uprawianiem i choć wiele z nich kończy się tylko urażoną dumą i paroma siniakami, niektóre mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje, zarówno zdrowotne, jak i finansowe.
Ubezpieczenie narciarskie to polisa, którą przygotowano z myślą właśnie o tego rodzaju zdarzeniach. Jej posiadanie zapewnia narciarzowi niezbędną pomoc po wypadku na stoku, gwarantując jednocześnie, że nie poniesie on jej kosztów – a te zwłaszcza za granicą mogą być bardzo wysokie i to zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. A dlaczego to właśnie w przypadku najmłodszych użytkowników stoków ubezpieczenie jest tak ważne?
- Nauka jazdy na nartach – pierwsze kroki na nartach można zacząć stawiać już od najmłodszych lat, ale trzeba liczyć się z tym, że proces nauki będzie wiązał się z ryzykiem. Ubezpieczenie gwarantuje, że młody narciarz będzie chroniony zarówno podczas jazdy pod okiem rodzica, jak i zajęć w profesjonalnej szkółce.
- Większe ryzyko wypadku – mówi się, że nauka jazdy na nartach to nauka właściwego upadania. W przypadku najmłodszych narciarzy bez upadków się nie obejdzie, a trzeba pamiętać, że brak doświadczenia i umiejętności właściwej oceny ryzyka może być przyczyną bardzo groźnych wypadków.
- Wysokie koszty leczenia – wypadek na stoku za granicą będzie oznaczać nie tylko wysokie koszty leczenia w szpitalu, ale też konieczność opłacenia pomocy ratowników na miejscu zdarzenia. W Polsce takie usług są bezpłatne, ale sporo kosztować może np. rehabilitacja po złamaniu nogi czy ręki.
- NNW szkolne i karta EKUZ to za mało – zarówno polisa wykupiona dla dziecka w szkole, jak i wyrobiona dla niego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryją pełnych kosztów leczenia i ratownictwa po wypadku na stoku. Tylko ubezpieczenie narciarskie zagwarantuje ochronę o szerokim zakresie, pokrycie wszystkich wydatków i wypłatę odszkodowania dla poszkodowanego.
Z danych TOPR wynika, że większość wypadków na nartach jest spowodowanych upadkiem na stoku. Ponad 80% powstałych przy tym uszczerbków na zdrowiu to urazy kończyn górnych i dolnych – zwichnięcia, skręcenia i złamania – rzadziej dochodzi do urazów głowy czy kręgosłupa.
Zakres ubezpieczenia narciarskiego dla dziecka
Zarówno dzieci dopiero uczące się jazdy na nartach czy snowboardzie, jak i mające już w tym zakresie spore umiejętności są narażone na groźne wypadki. Chwila nieuwagi, dekoncentracja, drobny błąd, a czasem zwykły pech mogą okazać się opłakane w skutkach, wiążąc się z bolesnymi urazami. Ubezpieczenie nie uchroni Twojego dziecka przed niebezpiecznymi zdarzeniami na stoku, ale kompleksowa ochrona może okazać się zbawieniem podczas kosztownego leczenia i długotrwałej rehabilitacji. Z czego powinna składać się polisa dla młodego narciarza?
Koszty leczenia i hospitalizacji
Podstawowy element każdej polisy narciarskiej. Ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa wydatki związane z pobytem w szpitalu i leczeniem ambulatoryjnym, w tym m.in. badaniami, zabiegami i operacjami. Ubezpieczyciel opłaci również koszty zakupu niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych, czy leczenia stomatologicznego (w ograniczonym zakresie). Ubezpieczenie KL jest szczególnie ważne za granicą, gdzie niekiedy jedyną opcją jest leczenie prywatne, a pacjent ponosi pełne koszty pomocy medycznej, które nie są refundowane w ramach EKUZ.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pokrywa tylko koszty niezbędnej pomocy medycznej udzielonej poszkodowanemu przez publiczną służbę zdrowia za granicą w sytuacji zagrożenia jego zdrowia lub życia. EKUZ nie refunduje kosztów leczenia prywatnego i akcji ratowniczych, a nawet w ramach gwarantowanej ochrony pacjent może ponieść część kosztów, jeśli tak stanowią przepisy obowiązujące w kraju jego pobytu.
Transport medyczny
O ile transport karetką do najbliższego szpitala ze stoku narciarskiego jest zwykle bezpłatny, to trzeba pamiętać, że niektóre wypadki na stoku mogą być na tyle poważne, że będą wymagać bardziej skomplikowanych logistycznie operacji. Jeśli poszkodowane dziecko będzie musiało np. zostać przetransportowane do innej placówki drogą powietrzną lub jego stan zdrowia wykluczy powrót do kraju standardowym środkiem transportu, wszystkie dodatkowe koszty poniosą jego opiekunowie. Warto zadbać o to, żeby polisa narciarska pokrywała takie wydatki, szczególnie, że mogą one sięgać wielu tysięcy euro.
Transport medyczny od kraju i za granicą jest zwykle ujęty w polisie jako jedna z usług świadczonych w ramach assistance – mogą obowiązywać na nią osobne limity odpowiedzialności.
Koszty akcji ratunkowych
Jeżdżąc na nartach w Polsce, łatwo zapomnieć, że nasz kraj jest wyjątkiem, jeśli chodzi o pokrycie kosztów akcji ratowniczych w górach przez państwo. W większości krajów europejskich wszystkie związane z tym opłaty ponosi sam poszkodowany, więc jeśli nie chcesz, żeby po wypadku na stoku, ratownicy udzielający pomocy Twojemu dziecku wystawili Ci wielotysięczny rachunek za swoje usługi, koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu kosztów ratownictwa. Polisa na odpowiednią sumę pokryje wówczas wszystkie wydatki, w tym m.in. koszty zorganizowania akcji ratowniczej, godzinową stawkę ratowników czy opłatę za użycie specjalistycznego sprzętu (sań transportowych, skuterów śnieżnych, helikoptera medycznego).
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa na wyjazd narciarski za granicę powinna wynosić co najmniej 50 000 euro.
Następstwa nieszczęśliwych wypadków
Ubezpieczenie NNW w polisie narciarskiej jest bardzo ważnym elementem ochrony, ponieważ to dzięki niemu poszkodowany może liczyć na wypłatę odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu. Urazy narciarskie mogą być nie tylko bardzo bolesne, ale też skomplikowane w leczeniu i wymagające długotrwałej rehabilitacji, która będzie wiązać się np. z przerwą w nauce. Rekompensata finansowa wypłacona przez ubezpieczyciela pozwoli wówczas sfinansować choćby prywatne korepetycje, zabiegi rehabilitacyjne czy zakup niezbędnego sprzętu.
Ekspert Mubi radzi:
Ubezpieczenie OC prywatne
Narciarze nigdy nie powinni zapominać o tym, że na stoku nie są sami i muszą dbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak też innych amatorów białego szaleństwa. Jeśli zdarzy się, że dziecko wpadnie w innego narciarza lub swoim zachowaniem spowoduje jego upadek, poszkodowany będzie mógł domagać się pokrycia strat od rodziców malucha. OC w życiu prywatnym dla małego narciarza zabezpieczy ich przed takimi wydatkami, gwarantując, że w razie wyrządzenia przez dziecko szkód osobowych i materialnych osobom trzecim, ich likwidacją i wypłatą odszkodowania poszkodowanym zajmie się ubezpieczyciel.
Zwróć uwagę, czy ochrona OC w życiu prywatnym w danej firmie obejmuje amatorskie uprawianie sportów zimowych. Jeśli nie, może być konieczne zakupienie rozszerzenia o OC sportowe.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego
Narty lub deska snowboardowa z wiązaniami, do tego buty, kijki, kask i gogle, no i oczywiście odpowiednia odzież. Uprawianie sportów zimowych to świetna, ale niestety także dość droga zabawa. Jeśli ryzyko uszkodzenia lub utraty przez dziecko kosztownego wyposażenia spędza Ci sen z powiek, warto zadbać o to, żeby polisa narciarska obejmowała ubezpieczenie sprzętu sportowego. Wówczas otrzymasz odszkodowanie za ewentualne uszkodzenia, zniszczenie lub kradzież nart czy snowboardu, co pozwoli Ci na naprawę lub zakup nowego sprzętu o porównywalnej jakości.
Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ramach ubezpieczenia sprzętu sportowego, jeśli będzie on używany niezgodnie z przeznaczeniem, np. do zjazdów poza wyznaczonymi trasami narciarskimi.
Rozszerzenia ochrony
Dodatkowe opcje ubezpieczenia narciarskiego mogą obejmować choćby ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych czy zdarzenia po alkoholu, co raczej nie jest szczególnie istotne w przypadku polisy dla dziecka. Rodziców mogą jednak zainteresować inne rodzaje rozszerzeń, np. klauzula chorób przewlekłych, jeśli u malucha zdiagnozowano tego typu schorzenie. Warto też zwrócić uwagę na aktywności dziecka poza stokiem narciarskim i sprawdzić, czy polisa obejmuje np. jazdę na łyżwach czy sankach – niektórzy ubezpieczyciel mogą wymagać zakupienia rozszerzenia polisy o sporty zimowe.
Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu dziecka na narty?
Warunki ochrony gwarantowanej narciarzom mogą się znacząco różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego czy wybranego wariantu polisy. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, żeby mieć pewność, że Twoje dziecko ma zapewnioną najlepszą ochronę podczas zimowego wypoczynku?
- Zakres ochrony – dopasuj go do aktywności i potrzeb dziecka, dobierając do podstawowego ubezpieczenia kosztów leczenia dodatkowe rodzaje ochrony ubezpieczeniowej.
- Limity ochrony – wybierz sumy ubezpieczenia, które zagwarantują pokrycie pełnych kosztów leczenia i akcji ratunkowych, a także pamiętaj, że w przypadku poszczególnych usług mogą obowiązywać niższe podlimity.
- Zakres terytorialny – ubezpieczenie może obejmować Polskę, Europę lub cały świat, ale sprawdź też, czy ochrona nie jest ograniczona lub wyłączona w danym kraju.
- Wiek dziecka – sprawdź, czy ubezpieczyciel oferuje ochronę dla dziecka w każdym wieku, niekiedy mogą obowiązywać ograniczenia w przypadku najmniejszych maluchów.
- Wyłączenia odpowiedzialności – zwróć uwagę na wyłączenia ogólne odnoszące się do każdego rodzaju ubezpieczenia, jak i wyłączenia szczególne, które dotyczą wybranych rodzajów ochrony (np. rażące niedbalstwo w przypadku ubezpieczenia sprzętu sportowego).
W ramach ubezpieczenia podróży Supertravel UNIQA pokrywa koszty leczenia i ratownictwa do wysokości sumy ubezpieczenia KL, która wynosi w zależności od wybranego wariantu 250 000 zł, 750 000 zł, 1 250 000 zł lub 2 500 000 zł. Limit odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela w przypadku leczenia stomatologicznego nagłych stanów zapalnych i bólowych to w każdym wariancie 2500 zł, a przy pokryciu kosztów naprawy lub zakupu okularów, protez stomatologicznych i środków pomocniczych – 5000 zł.
Koszty ubezpieczenia narciarskiego dla dziecka
Ceny ubezpieczenia narciarskiego dla dzieci są zwykle o kilka lub kilkanaście złotych niższe od kosztów objęcia ochroną dorosłego narciarza. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy jednak w największej mierze nie od wieku ubezpieczonego, lecz zakresu gwarantowanej ochrony, wybranych sum ubezpieczenia i długości wyjazdu.
Poniżej prezentujemy koszty ubezpieczenia dla 12-letniego narciarza, który wybiera się na tygodniowy obóz zimowy na Słowację. Tabela prezentuje wybrane oferty poszczególnych towarzystw, a także koszt ochrony ubezpieczeniowej w przeliczeniu na dzień pobytu. Ceny zostały zaokrąglone.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia | Koszt za dzień ochrony |
---|---|---|---|
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 26 zł | 3,71 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 44 zł | 6,29 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 251 388 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 125 694 zł, Bagaż: 1000 zł | 54 zł | 7,71 zł |
Wiener | KL: 335 184 zł, NNW: 20 000 zł, OC: 209 490 zł, Bagaż: 1000 zł | 64 zł | 9,14 zł |
mtu24.pl | KL: 150 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 70 zł | 10 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 100 zł | 14,29 zł |
W większości przypadków koszt ochrony ubezpieczeniowej dla młodego narciarza nie przekracza 10 zł dziennie. To wręcz śmieszna cena nie tylko w porównaniu z kosztami leczenia czy ratownictwa w razie wypadku na stoku, ale nawet wydatkami na sprzęt, skipassy czy zakwaterowanie w górach.
Koszty zdarzeń na stoku
Jak widzisz, zakup polisy ubezpieczeniowej na narty dla dziecka będzie dla Ciebie praktycznie nieodczuwalny finansowo, za to korzyści z jej posiadania są wręcz ogromne. Oczywiście najlepiej, żeby ubezpieczenie w ogóle się nie przydało, a cały wyjazd przebiegał wyłącznie na beztroskiej zabawie, ale czy na pewno chcesz tak ryzykować?
Pamiętaj, że wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych na polisę może Cię uchronić przed o wiele większymi kosztami, jeśli w górach dojdzie do wypadku. Opłacenie pomocy ratowników górskich, transportu dziecka do szpitala i leczenia za granicą może oznaczać rachunek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a to przecież nie musi być koniec wydatków. Kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa da Ci pewność, że bez względu na okoliczności Twoje dziecko otrzyma zawsze najlepszą możliwą pomoc.
16-letni Maks wyjechał z rodzicami na snowboard do Austrii. Już pierwszego dnia na stoku stracił kontrolę nad deską i wjechał z dużą prędkością w innego narciarza. W wyniku zderzenia obydwaj poszkodowani odnieśli liczne urazy, w tym złamania i stłuczenia, a na miejsce zostali wezwani ratownicy, którzy użyli sań do transportu rannych na dół stoku. Rodzice Maksa przed wyjazdem wykupili dla niego polisę, która pokryła koszty leczenia i akcji ratowniczej chłopaka, ale niestety ubezpieczenie nie obejmowało ochrony odpowiedzialności cywilnej. W wyniku postępowania sądowego na korzyść drugiego poszkodowanego zostało zasądzone pokrycie kosztów jego leczenia i wysokie odszkodowanie za doznane przez niego szkody osobowe – łącznie ponad 30 tys. euro – które rodzice Maksa musieli wyłożyć z własnej kieszeni.
Korzyści z polisy narciarskiej dla dziecka
Z zaletami posiadania ubezpieczenia narciarskiego nie ma sensu dyskutować. Relatywnie niewielki wydatek na polisę może uratować młodego miłośnika sportu i jego rodziców przed ogromnymi kłopotami natury nie tylko finansowej. Jakie są największe korzyści płynące z ubezpieczenia wyjazdu narciarskiego dziecka?
- Ochrona zdrowia i mienia dziecka – wypadek na stoku może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie, dlatego bardzo ważne jest, żeby zapewnić mu pomoc na najlepszym możliwym poziomie, a także zabezpieczyć go finansowo w razie konieczności dalszych wydatków.
- Spokój rodziców – niepokój o dziecko będzie zawsze, ale świadomość, że w razie potrzeby otrzyma ono wszelką możliwą pomoc i opiekę, to olbrzymi komfort psychiczny, który z pewnością pozwoli skupić się rodzicom na wspólnym zimowym wypoczynku.
- Nieprzewidziane wydatki – ubezpieczenie może zabezpieczyć nas finansowo nie tylko na wypadek uszczerbku na zdrowiu dziecka, ale też w razie nieprzewidzianych wcześniej wydatków związanych m.in. ze szkodami wyrządzonymi przez niego na stoku albo w hotelu, czy utratą lub zniszczeniem drogiego sprzętu narciarskiego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie narciarskie dla dziecka
Obowiązek ubezpieczenia młodego narciarza, np. podczas obozu zimowego, spoczywa na organizatorze takiego wyjazdu. Rodzice wyjeżdżający z dziećmi na własną rękę nie muszą zapewniać im ubezpieczenia, ale jest to bardzo wskazane ze względu na duże ryzyko nieszczęśliwych wypadków na stoku i związane z nimi wysokie koszty leczenia.
Ochrona w ramach NNW szkolnego działa także w przerwach od nauki, czyli np. podczas ferii zimowych. Trzeba jednak pamiętać, że taka polisa nie pokrywa kosztów leczenia, OC czy uszkodzenia sprzętu sportowego. Dziecko otrzyma w jej ramach jedynie niewielką rekompensatę finansową za uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, dlatego warto samodzielnie zadbać o ubezpieczenie narciarskie o szerszym zakresie.
Tak. Dziecko może być objęte ochroną w ramach ubezpieczenia grupowego w szkole, mieć wyrobioną kartę EKUZ, a dodatkowo jeszcze posiadać prywatne ubezpieczenie narciarskie. Każdy z tych rodzajów ochrony ubezpieczeniowej działa nieco inaczej, więc warto posiadać nawet je wszystkie razem.
Dołącz do dyskusji