Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wysyłasz dziecko na ferie w góry, by nauczyło się jeździć na nartach lub snowboardzie? A może całą rodziną wybieracie się na aktywny odpoczynek do Austrii czy Włoch? W obu przypadkach powinieneś zadbać o ubezpieczenie narciarskie dla dziecka, by w razie wypadku lub problemów ze zdrowiem, to ubezpieczyciel zadbał o bezpieczny powrót, odpowiednią opiekę medyczną oraz wsparcie!

ubezpieczenie narciarskie dla dzieci

Ubezpieczenie narciarskie – najważniejsze elementy

Z nauką jazdy na nartach czy snowboardzie jest jak z nauką języka obcego – im szybciej się zacznie, tym będzie łatwiej. Dorosłym często brakuje czasu i wytrwałości, by zdobyć nowe umiejętności, a dzieci bardzo szybko uczą się i chłoną wiedzę. Dlatego wysłanie dziecka na obóz narciarski czy na ferie w góry, by nauczyło się jeździć na nartach czy snowboardzie, to świetny pomysł. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie pociechy!

Ubezpieczenie narciarskie to odmiana ubezpieczenia turystycznego, które jest tak naprawdę pakietem kilku ubezpieczeń. I to właśnie elementom składowym tego pakietu przyjrzymy się bliżej, bo w przypadku ferii na stoku są one szczególnie ważne. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na narty dla dziecka?

 • Koszty leczenia (KL) – ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego, stomatologicznego (w ograniczonym zakresie, np. do 200 euro), a także zakup leków i opatrunków. Jest ono konieczne dla osób wyjeżdżających za granicę, ponieważ koszty leczenia mogą być w innym kraju wysokie.
 • Assistance – konieczne i niezbędne w górach. Zapewnia transport, wsparcie informacyjne, opłacenie noclegu dla rodzica w razie choroby lub hospitalizacji dziecka, opłacenie akcji ratowniczej w górach, a nawet zwrot kosztów karnetu na wyciąg narciarski czy zamknięcia tras zjazdowych, a także odzyskanie pieniędzy za wypożyczenie sprzętu narciarskiego oraz zakwaterowanie w razie zejścia lawiny
 • NNW – o nieszczęśliwy wypadek zimą, w górach, na stoku nietrudno. W razie śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaci świadczenie.
 • OC w życiu prywatnym – dziecko może spłatać figla nie tylko w hotelu (zbić szybę lub coś zniszczyć), ale przede wszystkim na stoku. Gdy nieopatrznie doprowadzi do wypadku innego narciarza i uszkodzenia jego sprzętu narciarskiego, to odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy.
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za utratę, zniszczenie czy uszkodzenie rzeczy osobistych, które są przewożone w bagażu podróżnym.
 • Dodatkowo ochrona “Narciarstwo/snowboarding” – dotyczy wyłącznie rekreacyjnego uprawiania tego typu sportów na oznaczonych trasach narciarskich. Może być zawarte w polisie ubezpieczenia turystycznego lub dostępne jako dodatek (zależy od ubezpieczyciela).
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – może on być drogi, więc zawsze warto zadbać o jego ochronę, zwłaszcza jak dziecko dopiero uczy się z niego korzystać.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie narciarskie jest dobrowolne, więc jego warunki zależą od strategii marketingowej konkretnego ubezpieczyciela. Dlatego zawsze warto zajrzeć do OWU ubezpieczenia, by poznać zakres, wyłączenia oraz zasady, na jakich wypłacane jest odszkodowanie. 

Przeczytaj też: Jak przygotować się do pierwszego wyjazdu na narty?

Wprawdzie o pandemii zdążyliśmy już zapomnieć, ale ubezpieczyciele dalej oferują ochronę związaną z COVID-19. Ale uwaga – nie wszystkie towarzystwa obejmują ochroną także pobyt na izolacji i/lub kwarantannie z powodu COVID-19! Jak to wygląda w różnych firmach ubezpieczeniowych?

UbezpieczycielCo obejmuje ochrona w zakresie COVID-19?
AXA PartnersZachorowanie, Izolacja, Kwarantanna, Test
GeneraliZachorowanie, Izolacja, Test
mtu24.plZachorowanie, Izolacja, Kwarantanna, Test
ProamaZachorowanie, Izolacja, Test
You Can DriveZachorowanie, Izolacja, Kwarantanna, Test
UNIQAZachorowanie, Izolacja, Kwarantanna, Test
SIGNAL IDUNAZachorowanie, Izolacja, Kwarantanna, Test
WienerZachorowanie, Test
Dane na podstawie informacji z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (15.02.2024) *Podaliśmy maksymalną ochronę, jaką w zakresie ochrony COVID oferuje każde towarzystwo.

Pamiętaj, że za ochronę przeciwko COVID-19 nie trzeba dodatkowo dopłacać. Kalkulacje przykładowych cen ubezpieczenia narciarskiego dla dziecka znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Przeczytaj też: Koronawirus a ubezpieczenie narciarskie – jakie wsparcie oferują ubezpieczyciele w przypadku zachorowania na COVID-19?

Sumy ubezpieczenia – lepiej, jak jest więcej!

To od sumy ubezpieczenia zależy między innymi wysokość odszkodowania. Gdy przeglądamy oferty ubezpieczenia, które wchodzą w skład pakietu ubezpieczenia narciarskiego, to przy każdym z nich znajduje się kwota – to właśnie są sumy ubezpieczenia, czyli maksymalne kwoty odszkodowania, jakie mogą być przyznane.

Oczywiście nie oznacza to, że ubezpieczyciele je zawsze wypłacają. Na przykład w przypadku NNW w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajduje się tabela, która wskazuje jaki procent sumy ubezpieczenia należy się za konkretny uszczerbek.

Najważniejsze jest, by zadbać o wysoką sumę ubezpieczenia w kontekście kosztów leczenia. Zaleca się, by była ona wyższa niż 10 000 euro, gdy udajemy się do kraju europejskiego oraz wynosiła minimum 20 000, a nawet 30 000 euro w przypadku podróży do USA i Kanady. Pamiętajmy, że koszty leczenia za granicą mogą być wysokie!

Koszt ubezpieczenia na narty dla dziecka – cena zależy od wariantu!

Na koniec przyjrzeliśmy się kilku ofertom ubezpieczenia narciarskiego dla dziecka. W tym celu przeprowadziliśmy kalkulacje dla 10-letniej pociechy, które jedzie na 7 dni do Austrii na narty. W ramach ubezpieczenia zawsze zaznaczaliśmy opcję rekreacyjnego uprawiania narciarstwa lub snowboardingu. Z góry założyliśmy, że rodzice nie wysyłają dzieci na ferie, by uprawiały tam sporty wysokiego ryzyka lub te ekstremalne, więc w ogóle nie braliśmy tych opcji pod uwagę.

Pod uwagę wzięliśmy bardziej rozbudowane pakiety ubezpieczeń turystycznych, a nie najtańsze opcje z podstawową ochroną.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia narciarskiego dla dziecka
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł;
Ratownictwo: 600 000 zł;
Stomatolog: 1600 zł;
Choroby przewlekłe;
OC prywatne: 250 000 zł;
OC sportowe: 250 000 zł;
NNW: 50 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Sprzęt sportowy: 1500 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
42,38 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł;
Ratownictwo: 750 000 zł;
Stomatolog: 2500 zł;
OC prywatne: 250 000 zł;
NNW: 50 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
57,12 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 40 000 euro;
Ratownictwo: 7000 euro;
Stomatolog: 250 euro;
OC prywatne: 30 000 euro;
OC sportowe: 15 000 euro;
NNW: 15 000 zł;
Bagaż: 1000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
55,56 zł
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł;
Ratownictwo: 300 000 zł;
Stomatolog: 200 euro;
Choroby przewlekłe;
OC prywatne: 100 000 zł;
OC sportowe: 100 000 zł;
NNW: 20 000 zł;
Bagaż: 2000 zł;
Sprzęt sportowy: 2000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
137,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 800 000 zł;
Ratownictwo: 800 000 zł;
Stomatolog: 200 euro;
Choroby przewlekłe;
OC prywatne: 200 000 zł;
OC sportowe: 200 000 zł;
NNW: 60 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
166,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (15.02.2024).

Jak widać z powyższych kalkulacji, nawet warianty o większych sumach ubezpieczeń są dość tanie. Dlatego nie powinniśmy nawet chwili się zastanawiać nad oszczędnościami, jeśli chodzi o ochronę naszych dzieci.

A dlaczego warto korzystać z kalkulatora ubezpieczeń podróżnych Mubi? Dzięki niemu nie tylko zyskujesz na czasie i oszczędzasz, zestawiając oferty różnych firm, ale masz też swobodę w kształtowaniu warunków polisy. Niektóre kalkulatory ubezpieczeń turystycznych nie pozwalają np. na wykupienie ubezpieczenia dla dziecka – wymagane jest wskazanie przynajmniej jednej osoby dorosłej.

Ubezpieczenie od organizatora wycieczki – to tylko podstawa!

Polskie prawo nakłada na organizatorów wycieczek, na przykład biura turystyczne, wykupienia dla uczestników ubezpieczenia NNW oraz kosztów leczenia. Jednak zazwyczaj w ramach ceny za wyjazd oferowana jest podstawowa ochrona, która ma niskie sumy ubezpieczenia, a jak wcześniej pisaliśmy, powinno nam zależeć, by była ona jak najwyższa. 

Gdy wysyłamy dziecko na wyjazd, to nie powinniśmy myśleć o oszczędności kilkudziesięciu, w najbogatszej opcji 100 czy 200 zł na ubezpieczeniu. Od razu warto u organizatora dokupić dodatkową ochronę, o ile jest to możliwe, lub ubezpieczyć pociechę we własnym zakresie.

EKUZ i NNW szkolne nie zastępują ubezpieczenia turystycznego!

Gdy wysyłamy dziecko na ferie narciarskie do jednego z krajów UE lub EFTA, to powinniśmy wyrobić mu EKUZ. Kartę taką można otrzymać za darmo i pozwala ona na leczenie w publicznych placówkach opieki zdrowotnej. Ma ona jednak ograniczony zakres leczenia, który dotyczy niezbędnej i nieplanowanej pomocy medycznej. 

Co ważniejsze, korzystanie z EKUZ odbywa się na takich samych zasadach, na jakich z opieki medycznej korzystają obywatele danego państwa, więc jeśli wizyty lekarskie są w nim płatne, to my, jako turyści, również zapłacimy.

UWAGA!

EKUZ wyrabiany jest dla każdej osoby oddzielnie, więc nie ma czegoś takiego jak karta rodzinna!

Karta zapewnia tylko podstawową pomoc i nie zapewnia choćby transportu medycznego czy opłacenia akcji ratowniczej w górach, więc jest potrzebna, ale nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego na narty!

Podobnie jest z ubezpieczeniem NNW szkolnym. Wprawdzie działa ono także podczas ferii i również poza terenem szkoły, ale najczęściej wsparcie to dotyczy tylko terytorium Polski, a do tego ograniczone jest do następstw nieszczęśliwych wypadków. A co w przypadku spowodowania szkody, leczenia czy transportu rodzica do chorego dziecka? 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie narciarskie dla dziecka

Co zawiera ubezpieczenie narciarskie dla dziecka?
Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie narciarskie to pakiet ubezpieczeń, które dedykowane są uprawianiu sportów zimowych.
 • Przy wyborze ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na zakres oraz sumy poszczególnych ubezpieczeń.
 • EKUZ i NNW szkolne nie zapewni dziecku odpowiedniej ochrony w górach.
 • Ubezpieczenie na narty dla dziecka można już kupić od około 60 zł.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!