Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wysyłasz dziecko na ferie w góry, by nauczyło się jeździć na nartach lub snowboardzie? A może całą rodziną wybieracie się na aktywny odpoczynek do Austrii czy Włoch? W obu przypadkach powinieneś zadbać o ubezpieczenie narciarskie dla dziecka, by w razie wypadku lub problemów ze zdrowiem, to ubezpieczyciel zadbał o bezpieczny powrót, odpowiednią opiekę medyczną oraz wsparcie!

Ubezpieczenie narciarskie – najważniejsze elementy

Z nauką jazdy na nartach czy snowboardzie jest jak z nauką języka obcego – im szybciej się zacznie, tym będzie łatwiej. Dorosłym często brakuje czasu i wytrwałości, by zdobyć nowe umiejętności, a dzieci bardzo szybko uczą się i chłoną wiedzę. Dlatego wysłanie dziecka na obóz narciarski czy na ferie w góry, by nauczyło się jeździć na nartach czy snowboardzie, to świetny pomysł. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie pociechy!

Ubezpieczenie narciarskie to odmiana ubezpieczenia turystycznego, które jest tak naprawdę pakietem kilku ubezpieczeń. I to właśnie elementom składowym tego pakietu przyjrzymy się bliżej, bo w przypadku ferii na stoku są one szczególnie ważne. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na narty dla dziecka?

 • Koszty leczenia (KL) – ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego, stomatologicznego (w ograniczonym zakresie, np. do 200 euro), a także zakup leków i opatrunków. Jest ono konieczne dla osób wyjeżdżających za granicę, ponieważ koszty leczenia mogą być w innym kraju wysokie.
 • Assistance – konieczne i niezbędne w górach. Zapewnia transport, wsparcie informacyjne, opłacenie noclegu dla rodzica w razie choroby lub hospitalizacji dziecka, opłacenie akcji ratowniczej w górach, a nawet zwrot kosztów karnetu na wyciąg narciarski czy zamknięcia tras zjazdowych, a także odzyskanie pieniędzy za wypożyczenie sprzętu narciarskiego oraz zakwaterowanie w razie zejścia lawiny
 • NNW – o nieszczęśliwy wypadek zimą, w górach, na stoku nietrudno. W razie śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaci świadczenie.
 • OC w życiu prywatnym – dziecko może spłatać figla nie tylko w hotelu (zbić szybę lub coś zniszczyć), ale przede wszystkim na stoku. Gdy nieopatrznie doprowadzi do wypadku innego narciarza i uszkodzenia jego sprzętu narciarskiego, to odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy.
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za utratę, zniszczenie czy uszkodzenie rzeczy osobistych, które są przewożone w bagażu podróżnym.
 • Dodatkowo ochrona “Narciarstwo/snowboarding” – dotyczy wyłącznie rekreacyjnego uprawiania tego typu sportów na oznaczonych trasach narciarskich. Może być zawarte w polisie ubezpieczenia turystycznego lub dostępnego jako dodatek (zależy od ubezpieczyciela).
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – może on być drogi, więc zawsze warto zadbać o jego ochronę, zwłaszcza jak dziecko dopiero uczy się z niego korzystać.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie narciarskie jest dobrowolne, więc jego warunki zależą od strategii marketingowej konkretnego ubezpieczyciela. Dlatego zawsze warto zajrzeć do OWU ubezpieczenia, by poznać zakres, wyłączenia oraz zasady, na jakich wypłacane jest odszkodowanie. 

W tych trudnych czasach, gdy co parę miesięcy pojawiają się kolejne fale epidemii COVID-19, warto mieć także ochronę w przypadku zachorowania na tę chorobę. Ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i w ramach ubezpieczenia na narty, także tego dla dziecka, oferują pokrycie kosztów leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem. 

UbezpieczycielZakres ochrony i suma ubezpieczenia w przypadku zachorowania dziecka na COVID-19
TU Europa – wariant ComfortKoszty leczenia: 300 000 zł,
Przymusowa kwarantanna lub izolacja związana z Covid-19: 9 000 zł,
AXA Assistance – wariant PodróżnikKoszty leczenia: 600 000 zł,
Kwarantanna/izolacja: przedłużony pobyt – wyżywienie i nocleg łącznie (maksymalnie 14 dni): 450 zł,
transport: 1000 zł.
Źródło: Kalkulatory ubezpieczenia ubezpieczycieli [grudzień 2021].

Za ochronę przeciwko COVID-19 nie trzeba dodatkowo dopłacać. Kalkulacje przykładowych cen ubezpieczenia narciarskiego dla dziecka znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Sumy ubezpieczenia – lepiej, jak jest więcej!

To od sumy ubezpieczenia zależy między innymi wysokość odszkodowania. Gdy przeglądamy oferty ubezpieczenia, które wchodzą w skład pakietu ubezpieczenia narciarskiego, to przy każdym z nich znajduje się kwota – to właśnie są sumy ubezpieczenia, czyli maksymalne kwoty odszkodowania, jakie mogą być przyznane.

Oczywiście nie oznacza to, że ubezpieczyciele je zawsze wypłacają. Na przykład w przypadku NNW w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajduje się tabela, która wskazuje jaki procent sumy ubezpieczenia należy się za konkretny uszczerbek.

Najważniejsze jest, by zadbać o wysoką sumę ubezpieczenia w kontekście kosztów leczenia. Zaleca się, by była ona wyższa niż 10 000 euro, gdy udajemy się do kraju europejskiego oraz wynosiła minimum 20 000, a nawet 30 000 euro w przypadku podróży do USA i Kanady. Pamiętajmy, że koszty leczenia za granicą mogą być wysokie!

Ubezpieczenie od organizatora wycieczki – to tylko podstawa!

Polskie prawo nakłada na organizatorów wycieczek, na przykład biura turystyczne, wykupienia dla uczestników ubezpieczenia NNW oraz kosztów leczenia. Jednak zazwyczaj w ramach ceny za wyjazd oferowana jest podstawowa ochrona, która ma niskie sumy ubezpieczenia, a jak wcześniej pisaliśmy, powinno nam zależeć, by była ona jak najwyższa. 

Gdy wysyłamy dziecko na wyjazd, to nie powinniśmy myśleć o oszczędności kilkudziesięciu, w najbogatszej opcji 100 czy 200 zł na ubezpieczeniu. Od razu warto u organizatora dokupić dodatkową ochronę, o ile jest to możliwe, lub ubezpieczyć pociechę we własnym zakresie.

EKUZ i NNW szkolne nie zastępują ubezpieczenia turystycznego!

Gdy wysyłamy dziecko na ferie narciarskie do jednego z krajów UE lub EFTA, to powinniśmy wyrobić mu EKUZ. Kartę taką można otrzymać za darmo i pozwala ona na leczenie w publicznych placówkach opieki zdrowotnej. Ma ona jednak ograniczony zakres leczenia, który dotyczy niezbędnej i nieplanowanej pomocy medycznej. 

Co ważniejsze, korzystanie z EKUZ odbywa się na takich samych zasadach, na jakich z opieki medycznej korzystają obywatele danego państwa, więc jeśli wizyty lekarskie są w nim płatne, to my, jako turyści, również zapłacimy.

UWAGA!

EKUZ wyrabiany jest dla każdej osoby oddzielnie, więc nie ma czegoś takiego jak karta rodzinna!

Karta zapewnia tylko podstawową pomoc i nie zapewnia choćby transportu medycznego czy opłacenia akcji ratowniczej w górach, więc jest potrzebna, ale nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego na narty!

Podobnie jest z ubezpieczeniem NNW szkolnym. Wprawdzie działa ono także podczas ferii i również poza terenem szkoły, ale najczęściej wsparcie to dotyczy tylko terytorium Polski, a do tego ograniczone jest do następstw nieszczęśliwych wypadków. A co w przypadku spowodowania szkody, leczenia czy transportu rodzica do chorego dziecka? 

Koszt ubezpieczenia na narty dla dziecka – cena zależy od wariantu!

Na koniec przyjrzeliśmy się kilku ofertom ubezpieczenia narciarskiego dla dziecka. W tym celu przeprowadziliśmy kalkulacje dla 10-letniej pociechy, które jedzie na 8 dni do Austrii na narty. W ramach ubezpieczenia zawsze zaznaczaliśmy opcję rekreacyjnego uprawiania narciarstwa lub snowboardingu. Z góry założyliśmy, że rodzice nie wysyłają dzieci na ferie, by uprawiały tam sporty wysokiego ryzyka lub te ekstremalne, więc w ogóle nie braliśmy tych opcji pod uwagę.

Pod uwagę wzięliśmy pakiety optymalne czy też komfort, które zawierają o wiele lepsze warunki niż te podstawowe. Wielu ubezpieczyciele oferuje także warianty elastyczne, w których można samemu dobierać sumy poszczególnych ubezpieczeń, ale to pozostawiamy Wam do dopasowania do własnych potrzeb.

UbezpieczycielUbezpieczenia i sumy w pakiecieCena
Generali – OptymalnyKoszty leczenia + Assistance Premium – 300 000 zł;
NNW Uszczerbek – 30 000 zł;
OC – 100 000 zł;
Bagaż podróżny – 500 zł;
Sprzęt sportowy – 1 000 zł (możliwość podniesienia do 10 000 zł)
97 zł
Europa Ubezpieczenia – ComfortKoszty leczenia, ratownictwo i transport – 300 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
Assistance 24h – 300 000 zł;
OC – 100 000 zł;
Bagaż podróżny, sprzęt sportowy – 2 000 zł;
W cenie amatorskie uprawianie sportów
44,80 zł
Warta – PolecanyKoszty leczenia – 400 000 zł;
Assistance – bez limitu;
NNW – 25 000 zł;
Bagaż podróżny – 3 000 zł;
Sprzęt sportowy – tak
238 zł
Źródło: Kalkulacje przeprowadzono 26.11.2021 roku.

Niektóre kalkulatory ubezpieczeń turystycznych nie pozwalają na wykupienie ubezpieczenia dla dziecka – wymagane jest wskazanie przynajmniej jednej osoby dorosłej. 

Jak widać z powyższych kalkulacji, nawet warianty o większych sumach ubezpieczeń są dość tanie. Dlatego nie powinniśmy nawet chwili się zastanawiać nad oszczędnościami, jeśli chodzi o ochronę naszych dzieci.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie narciarskie dla dziecka

Co zawiera ubezpieczenie narciarskie dla dziecka?

To ubezpieczenie to tak naprawdę pakiet ubezpieczeń, w których skład wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenie, assistance, NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Dodatkowo ubezpieczyciele rozszerzają w nim ochronę o rekreacyjne uprawianie sportów zimowych.

Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

W przypadku kosztów leczenia powinna być ona jak największa. Zaleca się, by w przypadku wyjazdu do kraju europejskiego nie była niższa niż 10 000 euro, a do USA czy Kanady 20 000, a nawet 30 000 euro. Na sumach ubezpieczenia nie powinno się oszczędzać, choć ich wysokość wpływa na cenę polisy.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie narciarskie to pakiet ubezpieczeń, które dedykowane są uprawianiu sportów zimowych.
 • Przy wyborze ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na zakres oraz sumy poszczególnych ubezpieczeń.
 • EKUZ i NNW szkolne nie zapewni dziecku odpowiedniej ochrony w górach.
 • Ubezpieczenie na narty dla dziecka można już kupić od niecałych 50 zł.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!