Ubezpieczenie turystyczne dla cukrzyka – jak zadbać o dobrą ochronę?

Na cukrzycę choruje w Polsce ponad 3 miliony osób, a liczba ta stale wzrasta. Życie z chorobą nie musi jednak oznaczać rezygnacji z różnego rodzaju aktywności. Wręcz przeciwnie, diabetycy mogą spędzać czas tak samo, jak osoby zdrowe, pamiętając jednak o tym, żeby odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dotyczy to również podróży i wyboru właściwego ubezpieczenia na ich czas.

Cukrzyca a podróż – o czym trzeba pamiętać?

Chociaż wyjazd na wakacje kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem od codzienności, wiąże się z nim również sporo obowiązków. Te dotyczą zarówno osób zdrowych, jak i chorych, ale nie trudno zgadnąć, że w przypadku tych drugich odpowiednie przygotowanie do podróży odgrywa szczególnie ważną rolę. O co przed wyjazdem powinni zadbać chorzy na cukrzycę, żeby beztrosko spędzić urlop?

Przede wszystkim niezwykle istotna jest lista rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać. Należą do nich m.in.:

 • insulina i inne leki na cały pobyt, a także ich niewielki zapas;
 • peny i igły do nich;
 • glukometr;
 • glukagon;
 • glukoza, np. w pastylkach lub w żelu;

Do tego trzeba oczywiście pamiętać, że w przypadku używania pompy insulinowej niezbędne są również inne zapasy, m.in. wkłucia, pojemniczki na insulinę czy baterie. Jeżeli natomiast korzystamy z systemów monitorowania, powinniśmy mieć przy sobie dodatkowy sensor i plaster mocujący. Ważne jest także, aby zabezpieczyć insulinę i paski do mierzenia glikemii na oddziaływanie wysokich i niskich temperatur, np. przewożąc je w torbach termicznych.

UWAGA!

W przypadku lotu samolotem wszystkie leki i przedmioty przydatne diabetykowi powinny znajdować się w bagażu podręcznym.

Podczas podróży osoba chorująca na cukrzycę nie musi wprawdzie obowiązkowo posiadać żadnych zaświadczeń lekarskich, ale te mogą okazać się przydatne w niektórych sytuacjach. Warto więc przed wyjazdem zadbać o dokument, najlepiej w języku angielskim, który pomoże, np. w razie kłopotów przy odprawie na lotnisku.

Zmiana trybu życia i odżywiania, czy wzmożona aktywność fizyczna podczas wakacji mogą być z kolei przyczyną tego, że zmieni się zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Warto się wcześniej przygotować na każdą ewentualność, konsultując się przed wyjazdem z lekarzem, a także wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie dla cukrzyka na wyjazd – czy zwykła polisa wystarczy?

Cierpiąc na cukrzycę, czy jakąkolwiek inną chorobę przewlekłą, trzeba pamiętać, że w razie wyjazdu może nam nie wystarczyć zwykła polisa turystyczna. W interesie wyjeżdżającego leży, żeby poinformować firmę ubezpieczeniową o wszelkiego rodzaju dolegliwościach już na etapie zbierania przez nią danych. W przeciwnym razie może się okazać, że ubezpieczyciel odmówi nam ochrony podczas wyjazdu w razie wystąpienia związanych z chorobą dolegliwości.

Przykład

Cierpiąca od lat na nadciśnienie pani Marzena jest zapaloną podróżniczką – tym razem postanowiła spędzić urlop w Grecji. Nie zapomniała przy tym o słowach swojego lekarza, który uprzedzał ją, że osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą źle znosić upały, dlatego przed wyjazdem kupiła ubezpieczenie turystyczne. Niestety, gdy podczas zwiedzania Aten w wyjątkowo upalny dzień pani Marzena straciła przytomność i upadła, tłukąc przy tym żebra, ubezpieczyciel odmówił zapłaty za jej leczenie i hospitalizację. Wszystko dlatego, że utrata przytomności była spowodowana schorzeniem, o którym ubezpieczona wiedziała przed wyjazdem, a jednak nie poinformowała o nim ubezpieczyciela.

Aby zabezpieczyć się przed sytuacją taką, jak opisana w powyższym przykładzie, a także ryzykiem wystąpienia wszelkich innych komplikacji wynikających ze stwierdzonych przed podróżą chorób, należy zwiększyć standardowy zakres ubezpieczenia, wykupując rozszerzenie polisy o skutki chorób przewlekłych.

Co dokładnie oznacza pojęcie choroby przewlekłej według ubezpieczyciela? Zgodnie z artykułem “Choroba przewlekła a odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego”, firmy ubezpieczeniowe definiują tego typu schorzenia dość podobnie. Spójrzmy, jak to wygląda na przykładzie OWU jednej z nich.

Choroba przewlekła – choroba, w której obrazie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną znajduje się długotrwałe, stałe lub nawracające występowanie objawów lub odchyleń w badaniach dodatkowych i która była rozpoznana, leczona lub dawała objawy w okresie 24 miesięcy poprzedzających datę zawarcia umowy ubezpieczenia.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia UNIQA Ubezpieczenie podróży indywidualnych Kontynenty Multitravel

Cukrzyca, oczywiście wykryta przed wyjazdem, jak najbardziej spełnia warunki zawarte w powyższej definicji. To z kolei oznacza, że aby liczyć na pomoc ubezpieczyciela podczas wyjazdu, diabetyk będzie musiał zapłacić za dodatkową ochronę. Czemu jest ona wymagana? Wszystko dlatego, że w przypadku osób pozostających pod stałą opieką lekarską istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się kłopotów ze zdrowiem. Wyższą ceną za polisę ubezpieczyciel rekompensuje sobie zatem koszty ewentualnego leczenia.

Ubezpieczenie na wyjazd dla cukrzyka od niecałych 5 zł za dzień

Nie da się ukryć, że ubezpieczenie podróżne dla cukrzyka jest droższe od polisy dla osoby zdrowej. Koszt zakupu rozszerzenia na wypadek wystąpienia skutków choroby przewlekłej wynosi zwykle kilkadziesiąt złotych – sporo na tle standardowej ochrony. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe wymagają kupna takiego dodatku. Niektóre uwzględniają bowiem choroby przewlekłe już w standardowych kosztach leczenia. Spójrzmy na przykładowe porównanie cen w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych dla jednej dorosłej (28 lat) osoby na tygodniowe wakacje we Włoszech.

Firma ubezpieczeniowaSuma ubezpieczenia kosztów leczeniaCena standardowej polisyCena polisy z klauzulą chorób przewlekłych
You Can Drive100 000 zł29 zł60 zł
AXA Partners200 000 zł30,18 zł34,70 zł
Proama200 000 zł33 zł33 zł
mtu24.pl150 000 zł37 zł67 zł
Generali300 000 zł50 zł50 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (9.12.2022).

Okazuje się, że z pięciu firm, które przedstawiły swoje oferty, trzy (AXA Partners, You Can Drive i mtu24.pl) wymagają dopłaty do polisy w razie ubezpieczenia dla osoby chorej przewlekle. W przypadku Proamy i Generali cena w obydwu porównaniach okazała się identyczna – te firmy obejmują choroby przewlekłe zakresem standardowego ubezpieczenia kosztów leczenia. A warto też podkreślić, że zaoferowały one wyższe sumy ubezpieczenia KL, co może mieć istotne znaczenie dla cukrzyków.

Przeczytaj także: ubezpieczenie do Hiszpanii.

Ubezpieczenie podróżne dla cukrzyka – co musi zawierać?

Skoro już wiadomo, że wybierający się w podróż diabetyk powinien rozszerzyć podstawową ochronę ubezpieczeniową, trzeba sobie postawić inne pytanie – jak ta ochrona powinna w przypadku takiej osoby wyglądać? Elementami, na które trzeba zwrócić największą uwagę, są:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL),
 • ubezpieczenie kosztów ratownictwa,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w ubezpieczeniu turystycznym.

Ubezpieczenie KL to podstawowa część każdej polisy turystycznej. Jego suma określa kwotową granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela w razie wypadku, czyli innymi słowy, maksymalną sumę pieniędzy, jaką wyłoży na pokrycie wydatków za Twoje leczenie ubezpieczyciel. W przypadku diabetyków trzeba pamiętać, że mogą one być wyższe, przez co zdecydowanie nie warto w tym przypadku oszczędzać.

Ekspert Mubi radzi:

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia zależy w dużej mierze od tego, gdzie i w jakim celu wyjeżdżamy. Innej będzie potrzebować przykładowo turysta jadący w celach wypoczynkowych do Hiszpanii, innej osoba zamierzająca uprawiać ewolucje snowboardowe w Alpach. Trzeba też wziąć pod uwagę koszty leczenia za granicą, które są zwykle znacznie wyższe od krajowych, dlatego minimalna suma ubezpieczenia na europejski wyjazd nie powinna być niższa od 100 000 zł. Z kolei w przypadku dalszych podróży, np. do USA czy Australii, gdzie ceny usług medycznych są bardzo wysokie, warto zadbać o ubezpieczenie na sumę minimum dwa razy wyższą.

Jeżeli należymy do osób aktywnych, które nie wyobrażają sobie urlopu bez szusowania po śniegu czy uprawiania sportów wodnych, naszą uwagę powinna przykuć także kwota widniejąca w polisie jako suma ubezpieczenia akcji ratowniczych. Trzeba bowiem pamiętać, że pomoc ratowników jest najczęściej w pełni płatna i wyjątkowo kosztowna. Wypadek na nartach za granicą może Cię kosztować nawet kilkanaście tysięcy euro, jeśli będzie się wiązać z trudną i długą operacją wymagającą użycia specjalistycznego sprzętu.

CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczyciele wprowadzają klasyfikacje dyscyplin sportowych objętych ochroną, dzieląc je np. na sporty ekstremalne czy podwyższonego ryzyka. Niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą wymagać dokupienia dodatkowego rozszerzenia do polisy.

O ile ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa zapewnią Ci wsparcie finansowe związane z samymi wydatkami na opiekę medyczną, ubezpieczenie NNW to polisa, z której otrzymasz odszkodowanie pomocne również później. Ubezpieczyciel wypłaci je po doznaniu uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, ustalając jego wysokość na podstawie sumy ubezpieczenia oraz stopnia doznanej szkody.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dla cukrzyka to za mało!

Jeżeli urlop spędzasz w kraju należącym do UE lub EFTA, możesz, a nawet powinieneś wyrobić tzw. EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dostępny bezpłatnie w oddziałach NFZ dokument, który gwarantuje jego posiadaczowi darmową opiekę medyczną za granicą w ramach dostępnej w danym państwie publicznej służby zdrowia. A skoro tak, to czy kupowanie prywatnego ubezpieczenia turystycznego jest konieczne?

Wbrew pozorom – tak, a jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, taką jak cukrzyca, jest to szczególnie istotne. Co więcej, w przypadku diabetyków jak najbardziej wskazane jest posiadanie zarówno EKUZ, jak i polisy turystycznej. Wszystko dlatego, że są to rodzaje ochrony, które się wzajemnie uzupełniają, a nie wykluczają.

EKUZ, jak już wspomnieliśmy, dotyczy tylko podstawowych usług gwarantowanych w ramach publicznej służby zdrowia. Skorzystać z nich można w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, jednak bezpłatne będą tylko te z nich, za które kosztów nie ponoszą też obywatele danego kraju. A może się okazać, że wiele usług refundowanych w Polsce, za granicą będzie już w pełni płatne. Całkowity koszt trzeba będzie ponieść również w przypadku leczenia prywatnego czy pomocy specjalisty. Wszystkiego tego można uniknąć, kupując ubezpieczenie turystyczne.

Przeczytaj też: Czy NFZ pokryje koszty leczenia za granicą?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne dla cukrzyka

Czy diabetyk powinien kupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Zdecydowanie tak. Ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia takiego podróżnego jest znacznie większe niż w przypadku osoby zdrowej, a specjalistyczne leczenie może okazać się o wiele droższe. Trzeba jednak pamiętać o zakupie dodatkowego rozszerzenia na wypadek chorób przewlekłych, ponieważ w przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania.

Czy choremu na cukrzycę wystarczy EKUZ na czas podróży za granicę?

Niekoniecznie. EKUZ pokrywa koszty tylko podstawowych usług gwarantowanych w ramach publicznej służby zdrowia w danym kraju. W razie pogorszenia się stanu zdrowia diabetyka może być konieczna specjalistyczna pomoc, której kosztów karta nie pokryje i chory będzie musiał zapłacić za nią z własnej kieszeni.

Czy ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie koszty wypadku za granicą?

To zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia. Może się np. okazać, że suma ubezpieczenia kosztów leczenia zapisana w polisie nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków, co jest szczególnie prawdopodobne, jeśli w jej skład wchodzą też koszty drogiego ratownictwa. Ponadto polisa nie pokrywa też skutków zaostrzenia się choroby przewlekłej, chyba że wykupiono specjalne rozszerzenie.

PODSUMOWANIE
 • Osoby chore na cukrzycę mogą bez przeszkód podróżować, pamiętając jednak o odpowiednim przygotowaniu się przed wyjazdem.
 • Aby ubezpieczyciel pokrył koszty leczenia cukrzyka, trzeba wykupić rozszerzenie polisy turystycznej na wypadek chorób przewlekłych.
 • Polisa turystyczna dla cukrzyka powinna zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa oraz NNW o odpowiednio wysokich sumach.
 • Chory na cukrzycę powinien zaopatrzyć się przed wyjazdem zarówno w kartę EKUZ, jak i prywatne ubezpieczenie turystyczne.
 • Ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem na wypadek chorób przewlekłych może być 2 razy droższe od standardowej polisy.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!