Jak wyrobić paszport? Krok po kroku omawiamy całą procedurę

Chociaż do większości krajów europejskich możesz wjechać na podstawie dowodu osobistego, to niektóre wymagają okazania paszportu. Tak jest chociażby w Wielkiej Brytanii, która jest częstym kierunkiem wyjazdów turystycznych Polaków nawet po Brexicie. Paszport będzie Ci potrzebny także podczas podróży w bardziej odległe miejsca, np. do krajów egzotycznych. Jeśli zechcesz odwiedzić któryś z nich, staniesz przed koniecznością wyrobienia paszportu. Jak to zrobić?

jak wyrobić paszport niezbędny do podróży

Gdzie wyrobić paszport?

Jeśli czeka Cię podróż do kraju, w którym wymagane jest okazanie paszportu, a nie masz jeszcze takiego dokumentu, udaj się do urzędu wojewódzkiego. To w tej jednostce możesz złożyć wniosek o wydanie go.

CZY WIESZ, ŻE …

Wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w całej Polsce. Pamiętaj jednak, że dokument będziesz musiał odebrać w tym samym oddziale, w którym o niego wnioskowałeś.

Poniżej znajdziesz adresy urzędów w miastach wojewódzkich, które przyjmują wnioski paszportowe i wydają gotowe dokumenty.

WojewództwoAdres urzędu wojewódzkiego
dolnośląskiePlac Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław
kujawsko-pomorskieul. Konarskiego 1-3
85-950 Bydgoszcz
ul. Moniuszki 15-21
87-100 Toruń
lubelskieul. Lubomelska 1-3
20-001 Lublin
lubuskieul. Podgórna 7
65-057 Zielona Góra
ul. Jagiellończyka 8
66-400 Gorzów Wielkopolski
łódzkieul. Traugutta 25
90-113 Łódź
małopolskieul. Św. Sebastiana 11
31-049 Kraków
mazowieckieReferat Paszportowy nr 1:
ul. Krucza 5/11
00-548 Warszawa
Referat Paszportowy nr 3:
ul. Floriańska 10
03-707 Warszawa
Referat Paszportowy nr 4:
al. Komisji Edukacji Narodowej 61
02-777 Warszawa
Terenowy Punkt Paszportowy w Urzędzie Dzielnicy Bemowo:
ul. Powstańców Śląskich 70
01-381 Warszawa
Terenowy Punkt Paszportowy w Urzędzie Dzielnicy Bielany:
ul. Stefana Żeromskiego 29
01-882 Warszawa
Terenowy Punkt Paszportowy w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe:
ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa
Terenowy Punkt Paszportowy w Urzędzie Dzielnicy Ursus:
ul. Czerwca 1976 r. 1
02-495 Warszawa
Terenowy Punkt Paszportowy w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz:
ul. Słowackiego 6/8
01-638 Warszawa
opolskieul. Ozimska 19
45-057 Opole
podkarpackieul. Grunwaldzka 15
35-959 Rzeszów
podlaskieul. Bema 4
15-369 Białystok
pomorskieul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk
śląskieul. Jagiellońska 25
40-032 Katowice
świętokrzyskieal. IX Wieków Kielc 3
25-516 Kielce
warmińsko-mazurskieAl. Marsz. J. Piłsudskiego 7/9
10-575 Olsztyn
wielkopolskieul. Ks. Jakuba Wujka 1
61-581 Poznań
Plac Wolności 17
61-739 Poznań
Aleja Niepodległości 16/18
61-713 Poznań
zachodniopomorskieul. Wały Chrobrego 4
70-502 Szczecin

Paszport możesz wyrobić nie tylko w mieście wojewódzkim. Poza głównymi urzędami w mniejszych miejscowościach działają punkty paszportowe, które wspierają pracę urzędu wojewódzkiego w przyjmowaniu wniosków i wydawaniu dokumentów. Takie punkty są dostępne m.in. w Wałbrzychu, Tychach, Piasecznie, Zamościu, Inowrocławiu, Mińsku Mazowieckim, Gnieźnie i kilku innych miastach.

Kto może wnioskować o wydanie paszportu?

Wniosek o wydanie paszportu składa osoba, która chce ten dokument uzyskać. W przypadku osoby nieletniej (niemającej zdolności do czynności prawnych lub mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych), wniosek składa jej rodzic lub opiekun prawny.

UWAGA!

Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć osobiście, aby urzędnik mógł pobrać Twoje odciski palców.

Jak złożyć wniosek o paszport 2024?

Punkty paszportowe zwykle cieszą się dużym zainteresowaniem. A jest ono jeszcze większe przed wakacjami, kiedy Polacy planują urlopy, wykupują wycieczki i uświadamiają sobie, że ich paszport niedługo traci ważność. W tym okresie kolejki do urzędów z pewnością będą większe, a czas oczekiwania na dokument – dłuższy. Warto więc wyrobienie paszportu załatwić wcześniej – tuż po wakacjach, jesienią lub zimą. Istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, że Twoja wizyta w urzędzie przebiegnie szybciej.

Jak wygląda wyrobienie paszportu?

 1. Zgromadź niezbędne dokumenty (o tym, co musisz mieć, żeby Twój wniosek był kompletny, będzie mowa w dalszej części artykułu). 
 2. Zarezerwuj wizytę lub przyjdź do urzędu w wybranym dniu (na stronie urzędu wojewódzkiego z pewnością znajdziesz link do systemu kolejkowego, który umożliwia rezerwację wizyty w wybranym dniu i o wybranej godzinie).
 3. Poczekaj na wezwanie do okienka.
 4. Złóż podpis na wniosku (urzędnik wypełni wniosek w systemie elektronicznym).
 5. Przekaż urzędnikowi pozostałe dokumenty.
 6. Przyłóż palec do czytnika, aby system pobrał Twój odcisk.
 7. Zabierz potwierdzenie złożenia wniosku wraz z jego numerem i przechowuj je do chwili odbioru dokumentu.
jak wyrobić paszport krok po kroku

Te dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu

Wizyty w urzędach z pewnością kojarzą Ci się z nieprzyjemnymi formalnościami i koniecznością zgromadzeniu wielu dokumentów. Procedura wrabiania paszportu może Cię zatem zaskoczyć, bo nie wymaga ich wcale tak wiele. Co powinieneś przygotować?

 • Dowód osobisty (do wglądu),
 • zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm (wykonane maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku),
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za wyrobienie paszportu,
 • dokument uprawniający do ulgi w opłatach za paszport, jeśli ulga przysługuje (do wglądu),
 • poprzedni paszport, jeśli jest ważny (do wglądu).

Jeszcze niedawno musiałbyś też złożyć wniosek, który wypełniłeś na miejscu w urzędzie. Jesienią 2022 roku zmianie uległa jednak forma składania takiego wniosku. Dziś dane w systemie elektronicznym wprowadza urzędnik podczas Twojej wizyty. Ty musisz tylko złożyć podpis.

Zarezerwuj termin wcześniej lub przyjdź do urzędu w wybranym dniu

Do urzędu możesz pójść po prostu w godzinach otwarcia, pobrać bilet z systemu kolejkowego i poczekać na wezwanie do okienka. Musisz jednak liczyć się z tym, że kolejki mogą być długie. 

Jak szybko wyrobić paszport? Wiele oddziałów uruchomiło możliwość rezerwacji terminu. W niektórych miejscach można umówić się telefonicznie, inne udostępniają system online. Wybierzesz w nich konkretny dzień i godzinę, w której powinieneś stawić się w punkcie paszportowym z niezbędnymi dokumentami. Pozwoli to uniknąć wielogodzinnego oczekiwania.

Ze względu na liczbę chętnych niektóre jednostki wprowadzają co jakiś czas swoje własne rozwiązania, które mają usprawnić proces.

CIEKAWOSTKA

Urząd Wojewódzki we Wrocławiu na początku 2023 roku przemodelował nieco procedury rezerwacji i działania systemu kolejkowego, zwłaszcza dotyczące wizyt w celu złożenia wniosku o paszport. W tym mieście od 13 lutego 2023 zwiększono liczbę terminów dostępnych w rezerwacji online. Osoby z takimi rezerwacjami są przyjmowane między 9:00 a 12:00 od poniedziałku do piątku. Od 12:00 do 15:50 w tych dniach z wnioskami mogą przychodzić petenci, którzy nie zarezerwowali terminu przez internet. Pobierają wówczas bilet z numerkiem na miejscu. Gotowy dokument można odebrać przez cały dzień bez względu na to, czy dokonało się rezerwacji online, czy nie.

Podpisanie wniosku, złożenie dokumentów i odcisku palca – procedury przy okienku

Na pobranym w automacie bilecie otrzymasz numerek. To za jego pomocą zostaniesz wezwany w odpowiednim czasie do okienka. W większych urzędach znajdują się tablice, na których wyświetlane są numerki, a dodatkowo mogą być odczytywane przez głośnik wraz z numerem stanowiska, do którego powinieneś podejść.

Jest to moment, w którym należy przekazać urzędnikowi przyniesione ze sobą dokumenty, zdjęcie i potwierdzenie wniesienia opłaty. Urzędnik wprowadzi Twoje dane do systemu elektronicznego, pobierze odciski palców i poprosi o złożenie podpisu na dokumencie.

UWAGA!

Podczas składania wniosku możesz określić, w jaki sposób chcesz otrzymać informację, gdy Twój paszport będzie gotowy do odbioru. Możesz wskazać drogę mailową lub SMS.

Na koniec otrzymasz karteczkę, która stanowi potwierdzenie złożenia wniosku. Znajdziesz na niej m.in. jego numer. Zachowaj to potwierdzenie, aby przekazać je przy odbiorze paszportu za kilka tygodni.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Jeszcze przed udaniem się do urzędu trzeba wnieść opłatę za wydanie paszportu. Standardowa stawka wynosi 140 zł, ale niektórym przysługują ulgi.

50% stawki, czyli 70 zł zapłacą m.in.:

 • uczniowie i studenci do 26. roku życia,
 • renciści i emeryci,
 • osoby niepełnosprawne,
 • osoby, które pobierają stały zasiłek z pomocy społecznej,
 • kombatanci i osoby represjonowane w czasie wojny i po wojnie,
 • żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową,
 • ochotnicy działający w ratownictwie górskim oraz strażacy,
 • inni.

25% stawki, czyli 35 zł zapłacą:

 • członkowie rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny, którzy mają status ucznia lub studenta do 25. roku życia.

Całkowite zwolnienie z opłaty za paszport dotyczy m.in.:

 • osób, które mają ukończone 70 lat,
 • osób przebywających w domu opieki społecznej,
 • osób, które otrzymały paszport zawierający błąd w danych personalnych lub wadę techniczną,
 • niezawodowych żołnierzy, którzy pełnią służbę za granicą,
 • innych.
UWAGA!

Możesz skorzystać tylko z jednej ulgi, nawet jeśli przysługują Ci z kilku tytułów. Wówczas wnieś najkorzystniejszą dla Ciebie opłatę, a w urzędzie przedstaw dokument, który potwierdzi Twoje uprawnienia do zniżki.

Numer konta bankowego, na który powinieneś przelać pieniądze, a także wszelkie dane potrzebne do tej transakcji znajdziesz na stronie internetowej urzędu, w którym zamierzasz złożyć wniosek.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Jak na każdy dokument, również na paszport trzeba trochę poczekać. Powinien być gotowy do odbioru maksymalnie w ciągu 30 dni od chwili złożenia wniosku. Zwykle jednak już po 3 tygodniach można udać się do urzędu.

CZY WIESZ, ŻE …

Numer wniosku, który powinien być zapisany na potwierdzeniu jego złożenia, pozwoli Ci sprawdzić, czy dokument już na Ciebie czeka. Wystarczy, że wpiszesz go na stronie https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy, a otrzymasz informację, czy możesz odebrać swój paszport.

Jeśli we wniosku określiłeś, że chcesz otrzymać powiadomienie SMSem lub mailowo, zostaniesz o tym poinformowany, gdy Twój paszport będzie już gotowy do odbioru.

Jak odebrać paszport?

Gdy otrzymasz powiadomienie lub sprawdzisz status przygotowywania paszportu na stronie internetowej, możesz udać się do urzędu po odbiór dokumentu.

UWAGA!

Pamiętaj, że paszport będzie na Ciebie czekał w tej samej jednostce, w której złożyłeś wniosek.

Wizytę w urzędzie znów możesz umówić albo po prostu przyjść do punktu paszportowego w wybranym dniu.

Żeby odebrać nowy paszport, zabierz ze sobą:

 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie złożenia wniosku,
 • poprzedni paszport do anulowania, zwłaszcza jeśli jego ważność jeszcze nie wygasła.

Jak długo ważny jest dokument?

Standardowo paszport jest ważny przez 10 lat od jego wydania. Dokładny termin jest podany w paszporcie. Paszport tymczasowy jest ważny maksymalnie przez rok od wydania.

UWAGA!

Przy wymianie paszportu na nowy ważność zachowują posiadane w poprzednim dokumencie wizy. Należy o nich poinformować urzędnika przed wydaniem nowego paszportu.

Jak wyrobić paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy jest wydawany tylko w określonych, wyjątkowych przypadkach, np.:

 • osobom przebywającym za granicą, które czekają na odbiór paszportu,
 • osobom, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców,
 • w związku z chorobą,
 • aby umożliwić powrót do stałego miejsca zamieszkania (np. gdy podczas wakacji ktoś ukradnie Twój dokument),
 • w związku z koniecznością wyjazdu na pogrzeb bliskiej osoby,
 • innych.

Paszport tymczasowy jest ważny przez okres wskazany na dokumencie. Maksymalnie może to być rok (365 dni).

Jeśli wnioskujesz o paszport tymczasowy w Polsce, czas oczekiwania na wystawienie takiego dokumentu to 2 dni robocze od chwili złożenia wniosku.

Przeczytaj też: Zgubiłem paszport przed wyjazdem – czy muszę odwołać wycieczkę?

Koszt paszportu tymczasowego to 30 zł.

CZY WIESZ, ŻE …

Od niedawna w wyjątkowych sytuacjach paszport tymczasowy możesz wyrobić w punkcie paszportowym na lotnisku Chopina w Warszawie (punkt jest czynny od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 20:00). Musisz przedstawić dowód tożsamości i bilet lotniczy. Zdjęcie zrobisz na miejscu. Wyrobienie takiego paszportu to koszt 30 zł. Płatność odbywa się tylko kartą płatniczą.

Jak wyrobić paszport tymczasowy – krok po kroku

Aby wyrobić paszport tymczasowy, będą Ci potrzebne:

 • aktualne, kolorowe zdjęcie,
 • dowód opłaty za paszport tymczasowy,
 • ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty),
 • zgoda matki, ojca lub opiekuna prawnego w przypadku paszportu tymczasowego dla dziecka.
UWAGA!

Urzędnik może poprosić Cię o przedstawienie dokumentu, który potwierdzi potrzebę wyrobienia paszportu tymczasowego (np. zaświadczenia lekarskiego, biletu powrotnego itp.).

Po zebraniu wymaganych dokumentów i dokonaniu opłaty, złóż je wraz z wnioskiem o wydanie paszportu tymczasowego w dowolnym organie paszportowym w Polsce lub w polskim konsulacie za granicą. Pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 5 lat, musi być obecne przy składaniu wniosku.

Po złożeniu wniosku paszport tymczasowy będzie gotowy tak szybko, jak to możliwe. Odbierzesz go osobiście w tym samym miejscu, gdzie składałeś wniosek. Dziecko nie musi być obecne przy odbiorze – może to zrobić jego matka, ojciec lub opiekun prawny.

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Żeby wyrobić dziecku paszport, zgodę musi wyrazić zarówno matka, jak i ojciec. To właśnie jedno z rodziców lub inny prawny opiekun składa wniosek o paszport dla swojej pociechy. Procedura jest bardzo podobna do tej obowiązującej w przypadku osób dorosłych.

CZY WIESZ, ŻE …

Wniosek o paszport dla dziecka do 12. roku życia możesz złożyć w urzędzie, a od niedawna także online (potrzebny będzie np. profil zaufany lub kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego).

Przed złożeniem wniosku powinieneś uiścić opłatę w wysokości:

 • 30 zł (lub 15 zł, jeśli dziecku przysługuje ulga dla posiadacza Karty Dużej Rodziny) – w przypadku dziecka, które nie ukończyło jeszcze 12 lat,
 • 70 zł – w przypadku dziecka między 12. a 18. rokiem życia.

Paszport dla dziecka do 12. roku życia jest ważny krócej niż ten wydany osobie dorosłej. Jego ważność to 5 lat od chwili wydania. Dzieci między 12. a 18. rokiem życia otrzymują paszport na 10 lat. Wyjątkiem jest paszport tymczasowy, który zachowuje ważność maksymalnie przez rok.

Do jakich krajów potrzebny jest paszport?

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej i strefy Schengen, wielu podróżujących korzysta z faktu, że większość granic na naszym kontynencie przekroczymy na dowodzie osobistym. Paszporty są ciągle wymagane jedynie podczas wjazdu do:

 • Białorusi,
 • Rosji,
 • Ukrainy,
 • Wielkiej Brytanii.

Oczywiście ponadto paszport będzie potrzebny podczas podróży do każdego kraju znajdującego się poza Europą. Ważny paszport będzie zatem niezbędny, jeśli wybieramy się do Afryki, Azji, Ameryki Południowej lub Północnej, czy Australii. W niektórych przypadkach konieczne będzie także wyrobienie wizy.

CZY WIESZ, ŻE …

W przypadku niektórych krajów paszport może upoważniać do dłuższego pobytu niż dowód osobisty. Jest tak np. w Czarnogórze, gdzie na dowodzie osobistym można przebywać do 30 dni, a na paszporcie do 90 dni.

Jakie są inne formalności przy wyjeździe zagranicznym?

Formalności, jakich trzeba dopełnić podczas podróżowania za granicę, zależą od kraju, do którego się wybierasz. W przypadku większości państw europejskich nie są one skomplikowane – do przekroczenia ich granic wystarczy paszport lub dowód osobisty. Przy podróżach poza kontynent niezbędny będzie paszport, a w wielu przypadkach również wiza. Pełną listę krajów, w których konieczna jest wiza, znajdziesz tutaj. Należą do nich m.in.:

 • Australia,
 • Chiny,
 • Egipt,
 • Indie,
 • Jordania,
 • Kenia,
 • Kuba,
 • Rosja,
 • Tanzania,
 • Wietnam.

Wizę najczęściej można wyrobić online, choć niekiedy może być konieczny kontakt z ambasadą danego kraju. Ponadto warto wiedzieć, że występują różne rodzaje wiz zależnie od celu Twojego pobytu. Najczęściej innego dokumentu będziesz potrzebował, jeśli udajesz się za granicę w celach turystycznych, a innego jeśli wyjeżdżasz do pracy czy na dłuższy pobyt. Wyrobienie wizy wymaga zwykle złożenia odpowiedniego wniosku, a także dokonania stosownej opłaty (innej w przypadku każdego kraju).

CZY WIESZ, ŻE …

Od listopada 2019 roku obywatele Polski nie potrzebują już wiz do Stanów Zjednoczonych, jeśli ich podróż w celach biznesowych lub turystycznych nie przekracza 90 dni. Trzeba natomiast uzyskać zezwolenie na wjazd w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA).

Ponadto, jeśli planujesz jeździć samochodem za granicą, będzie Ci oczywiście potrzebne prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe w zależności od przepisów w danym kraju), a także ubezpieczenie OC, a w niektórych przypadkach także Zielona Karta.

Najczęściej nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego, które pokrywa koszty leczenia za granicą, ale jest to wysoce wskazane podczas każdego wyjazdu za granicę. Dodatkowo, podróżując po Europie warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Czy ubezpieczenie turystyczne chroni Twój paszport?

Paszport, podobnie jak inne dokumenty, np. dowód osobisty, stanowi podstawę przekraczania granicy. Nawet jeśli podróżujesz do kraju w strefie Schengen, gdzie dokumenty na granicy nie są sprawdzane, musisz mieć któryś z nich ze sobą podczas całego pobytu.

W ferworze korzystania z atrakcji zdarza się, że dokument zaginie lub zostanie skradziony. W wielu krajach turyści są szczególnie narażeni na kradzieże kieszonkowe. Zwłaszcza w pobliżu popularnych turystycznie miejsc, restauracji czy hoteli. Dlatego MSZ zaleca przechowywanie oryginałów dokumentów w hotelowym sejfie, a przemieszczanie się z poświadczoną notarialnie kopią paszportu.

Przeczytaj też: Kradzież podczas podróży zagranicznej – czy możesz liczyć na odszkodowanie?

Takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Jeśli dojdzie do kradzieży lub zgubienia dokumentu, udaj się do polskiego konsula w kraju Twojego pobytu. Ten wyda paszport tymczasowy, który pozwoli Ci wrócić do domu.

UWAGA!

Jeśli w kraju, w którym wypoczywasz, nie ma polskiej instytucji dyplomatycznej, skontaktuj się z konsulem innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Utrata paszportu za granicą to zawsze duży stres. Trudno zachować rozsądek, myśleć racjonalnie i podjąć odpowiednie działania. Zwróć uwagę, że ubezpieczenie turystyczne, które wykupujesz przed wyjazdem, zawiera assistance. Wielu ubezpieczycieli w jego ramach zapewnia pomoc właśnie w razie utraty dokumentów (nie tylko paszportu, ale też dowodu osobistego, a nawet kart płatniczych i biletów lotniczych). Mając taką ochronę w swojej polisie, możesz liczyć na:

 1. wskazówki dotyczące postępowania w przypadku utraty dokumentów (taką pomoc świadczy m.in. Proama czy SIGNAL IDUNA),
 2. pokrycie kosztów wyrobienia nowego dokumentu (przykładowo You Can Drive zwraca koszty do 600 zł),
 3. organizację i opłacenie transportu do konsulatu, jeśli instytucja ta znajduje się w innej miejscowości (dostępne w mtu24.pl i You Can Drive).

Przeczytaj też: Zgubiłeś dokumenty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Sprawdźmy, ile kosztuje polisa na wyjazd do Chorwacji, jeśli ochrona ma trwać 7 dni i obejmować 30-letniego turystę bez chorób przewlekłych. Cel podróży to wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena*
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 397 zł,
NNW: 15 000 zł
25,40 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł
ProamaKL: 100 000 zł30 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
46 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.02.2024).
*podano najniższe ceny dostępnych pakietów ubezpieczeniowych

*Podano najniższe ceny dostępnych pakietów ubezpieczeniowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyrobienie paszportu

Czy można wyrobić paszport w trybie ekspresowym?
Jak wyrobić paszport online?
Jakie dane biometryczne znajdują się w paszporcie?
Jak długo ważny jest paszport?
Czy możesz wyrobić paszport poza swoim miejscem zamieszkania?
Czy można wyrobić paszport za granicą?
Jak wyrobić paszport przez profil zaufany?
PODSUMOWANIE
 • Wniosek o paszport składasz osobiście w urzędzie wojewódzkim lub jednym z punktów paszportowych w kraju.
 • Nie musisz wnioskować o paszport w punkcie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.
 • Do urzędu możesz po prostu przyjść w wybranym dniu lub zarezerwować wcześniej dogodny termin i dokładną godzinę dopełnienia formalności.
 • Przygotuj niezbędne dokumenty i wnieś opłatę za wydanie paszportu. Pamiętaj, aby pobrać potwierdzenie przelewu. Będzie potrzebne przy składaniu wniosku.
 • Wniosek wypełnia urzędnik. Przy okienku składasz na nim swój podpis, wskazujesz formę powiadomienia o tym, że dokument jest gotowy do odbioru. Urzędnik pobiera Twoje odciski palców i wydaje potwierdzenie złożenia wniosku.
 • Standardowa opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Niektóre grupy są uprawnione do ulgi lub całkowicie zwolnione z płatności.
 • Na dokument czeka się do 30 dni, ale często jest on gotowy do odbioru wcześniej.
 • Dokument musisz odebrać osobiście, legitymując się dowodem tożsamości, okazując otrzymane przy składaniu wniosku potwierdzenie i ewentualnie przekazując do anulowania poprzedni paszport.
 • Paszport tymczasowy możesz uzyskać szybciej, ale jest on wydawany tylko w określonych sytuacjach.
 • O paszport dla dziecka wnioskuje rodzic. Wniosek można złożyć w urzędzie lub online, jeśli dziecko, dla którego wydawany jest dokument, ma mniej niż 12 lat.
 • W razie utraty paszportu za granicą będziesz musiał wyrobić nowy dokument, który pozwoli Ci wrócić do kraju. Paszport wyda konsul.
 • Jeśli masz ubezpieczenie turystyczne, możesz liczyć na pomoc informacyjną, logistyczną i finansową, gdy zgubisz paszport lub zostanie on skradziony.
Źródła:
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Nie napisano o sytuacji gdy wyrabia sie paszport dla dziecka a nie ma zgody drugiego rodzica bo ma zawieszoną władzę rodzicielską, czy wystaerczy kopia wyroku potwierdzajaca to zawieszenie czy konieczne jest orzeczenie sądu zastępujące zgodę za tego rodzica
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!