Samochód zastępczy

Jesteś osobą poszkodowaną w kolizji, wypadku lub pozbawioną uszkodzonego samochodu wskutek awarii, której nie da się usunąć w ciągu jednego dnia? Masz prawo do samochodu zastępczego na czas naprawy. Możesz ubiegać się o pojazd zastępczy z OC sprawcy szkody, a jeśli masz odpowiednie autocasco lub assistance, możesz liczyć na opłacenie wynajmu auta zastępczego przez ubezpieczyciela.

Jak dostać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Ubezpieczyciel sprawcy wypadku jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez swojego klienta – dotyczy to zarówno poniesionych przez poszkodowanego strat, jak i utraconych w wyniku zdarzenia korzyści. Oznacza to, że jeśli samochód jest poszkodowanemu niezbędny do codziennego funkcjonowania, a jego brak oznacza konieczność wypożyczenia auta zastępczego, poszkodowany może żądać od ubezpieczyciela sprawcy zwrotu kosztów wynajmu, uzasadniając swoje żądanie i przedstawiając odpowiednie faktury. W razie braku środków na samodzielne wypożyczenie auta, można wystąpić o bezgotówkowy wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy.

Przykład

Mama dwójki dzieci w wieku przedszkolnym miała stłuczkę z winy drugiego kierowcy. Uszkodzony samochód zostanie naprawiony w ciągu tygodnia. Kobieta nie może sobie pozwolić na wynajem auta z własnej kieszeni, a musi odwozić dzieci do przedszkola i dojeżdżać do pracy. Ma prawo do wnioskowania o bezgotówkowy wynajem pojazdu u ubezpieczyciela sprawcy.

Czy można wynająć samochód zastępczy z AC?

Tak, ale to jest zależne od oferty firmy ubezpieczeniowej. Standardowe ubezpieczenia AC nie obejmują wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy pojazdu. Możesz odpowiednio rozszerzyć ubezpieczenie autocasco, aby móc skorzystać z auta zastępczego z AC.

Przykład

Osoby zainteresowane samochodem zastępczym z AC mogą skorzystać z oferty PZU*. Kupując PZU Auto AC, możesz wybrać rozszerzenie Auto Non Stop, dzięki któremu otrzymasz auto zastępcze na czas naprawy Twojego pojazdu. Dodatkowe udogodnienia to holowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu i podstawienie samochodu zastępczego na umówione miejsce.

*https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-ac, oferta aktualna na dzień 08.04.2022.

Samochód zastępczy z assistance

Wybierając assistance z samochodem zastępczym, sprawdź:

  • po jakich zdarzeniach możesz skorzystać z tej usługi, np. wyłącznie po awarii samochodu, czy również po kolizji i wypadku;
  • ile razy w ciągu okresu ubezpieczeniowego możesz skorzystać z auta zastępczego;
  • czy usługa przysługuje Ci tylko po wcześniejszej próbie naprawy na miejscu zdarzenia i odholowaniu pojazdu do warsztatu;
  • czy obowiązuje Cię franszyza kilometrowa;
  • jakie są dokładne zasady wynajmu pojazdu zastępczego, czyli m.in. czy ubezpieczyciel zapewnia odbiór i odstawienie samochodu;
  • czy masz możliwość wyboru auta tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 140 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo