Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Tak jak każdy pojazd mechaniczny w Polsce, również motocykl musi zostać ubezpieczony. Czy koszt jego OC jest podobny do ceny ubezpieczenia samochodu? Czy składki oblicza się w taki sam sposób? Od czego zależy ich wysokość? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące ubezpieczenia jednośladu znajdziesz w artykule. Sprawdź, czy OC Twojego motocykla może być tańsze!

ubezpieczenie motocykla

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe?

W Polsce według prawa każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Dotyczy to także jednośladów, mimo że korzysta się z nich jedynie przez daną część roku. Za brak ochrony OC grożą surowe kary nałożone przez UFG. Dotyczy to nawet jednodniowej przerwy w ubezpieczeniu.

Przeczytaj też: Kara za brak OC 2024 – jak uniknąć i napisać odwołanie?

Ubezpieczenie OC gwarantuje ochronę przed finansowymi skutkami szkód, które wyrządzisz. Dotyczy to zarówno uszkodzeń w mieniu, jak i osobowych. Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, w którym zniszczysz inny pojazd, budynek, ogrodzenie lub, co gorsze, ucierpi na tym jakaś osoba, nie musisz martwić się tym, kto pokryje te szkody.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?

Kupujesz swój pierwszy motocykl? A może już od lat jeździsz wyłącznie jednośladem albo często przesiadasz się z czterech kółek na dwa? W każdym przypadku musisz oczywiście mieć ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, o czym mówią przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

We wspomnianym dokumencie określony został również zakres obowiązkowej ochrony odpowiedzialności cywilnej, co oznacza, że nieważne kto i gdzie kupuje OC, zawsze będzie objęty dokładnie takimi samymi regułami. Nie znaczy to jednak, że każdy motocyklista czy kierowca poniosą takie same koszty ubezpieczenia – wręcz przeciwnie, wysokości składek dla poszczególnych osób mogą się od siebie znacząco różnić.

Do przyczyn powstawania tych różnic dojdziemy za chwilę – najpierw spójrzmy na średnie ceny OC obliczane przez użytkowników porównywarki Mubi w ostatnich miesiącach zarówno dla aut, jak i dla motocykli. Czy koszty ubezpieczenia samochodu i jednośladu są porównywalne?

MiesiącŚrednia cena OC samochoduŚrednia cena OC motocykla
Styczeń 2024719 zł332 zł
Grudzień 2023709 zł325 zł
Listopad 2023719 zł365 zł
Październik 2023719 zł372 zł
Wrzesień 2023711 zł370 zł
Sierpień 2023707 zł556 zł

O ile ceny ubezpieczenia samochodów od miesięcy utrzymują się na stałym poziomie, o tyle w przypadku OC motocykla dochodziło w tym czasie do sporych zmian. Warto jednak podkreślić, że za każdym razem ubezpieczenie jednośladu było tańsze od średnich kosztów ubezpieczenia auta. W styczniu 2024 roku różnica między nimi wyniosła aż 387 zł!

UWAGA!

Już za dzień przerwy w ubezpieczeniu OC właścicielowi pojazdu grozi kara pieniężna nakładana przez UFG. W przypadku motocykli wynosi ona od 1 stycznia 2024 roku 280 zł (za brak OC do 3 dni), 710 zł (za brak OC od 4 do 14 dni) lub 1 410 zł (za brak OC powyżej 14 dni).

Co wpływa na koszt ubezpieczenia motocykla?

W styczniu za OC motocykla trzeba było zapłacić średnio 332 zł. Skąd wzięła się ta cena? Podobnie jak w przypadku właścicieli samochodów, również przy obliczaniu składek dla motocyklistów ubezpieczyciele biorą pod uwagę różnego rodzaju czynniki. Możemy je podzielić na te:

 • dotyczące motocykla, czyli m.in. rodzaj, markę i model, pojemność silnika, wiek motocykla, jego przebieg i przeznaczenie;
 • dotyczące motocyklisty, czyli m.in. jego wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny i dotychczasową historię ubezpieczenia.

Uwzględniając te wszystkie zmienne, ubezpieczyciele są w stanie oszacować ryzyko ubezpieczeniowe stwarzane przez danego klienta. Innymi słowy, mogą ocenić, czy prawdopodobieństwo spowodowania przez niego wypadku, a przez to konieczności wypłaty odszkodowania poszkodowanemu, będzie wysokie. Jeśli tak, stawka ubezpieczenia wzrośnie. Jeśli nie, koszt OC będzie niższy.

Jak to wygląda w praktyce? Spójrzmy na dziesiątkę motocyklistów, którzy w styczniu obliczyli za pomocą kalkulatora na mubi.pl najtańsze OC dla swoich maszyn.

MotocyklDane motocyklistyNajniższa cena OC
MBK NITRO (49 cm3), skuter60-letnia kobieta z Wołomina100 zł
ZIPP QUANTUM (49 cm3), skuter37-letni mężczyzna z Międzyrzeca Podlaskiego100 zł
Romet ARROW FLY (49 cm3), motorower42-letni mężczyzna z Kolna100 zł
Honda VT 124 C SHADOW (125 cm3), chopper/cruiser47-letni mężczyzna z Żmigrodu100 zł
Baotian BT49 QT-12 TANCO (49 cm3), skuter47-letni mężczyzna z powiatu wielickiego100 zł
P.G.O. COMET 50 (pojemność silnika: 49 cm3), skuter43-letni mężczyzna z powiatu warszawskiego zachodniego100 zł
Kymco ZING 125 (124 cm3), chopper/cruiser45-letni mężczyzna z powiatu ryckiego100 zł
Kymco NEXXON 50 (49 cm3), skuter60-letni mężczyzna z Torunia100 zł
Piaggio/Vespa HEXAGON 125 LX (124 cm3), skuter48-letni mężczyzna z Nowego Wiśnicza100 zł
Yamaha BW SPY (49 cm3), skuter30-letni mężczyzna z powiatu tarnowskiego100 zł
Dane na podstawie kalkulacji przeprowadzonych przez użytkowników porównywarki Mubi (styczeń 2024)

Z otrzymanych kalkulacji wynika, że na najtańsze OC motocykla w wysokości zaledwie 100 zł mogli liczyć głównie doświadczeni motocykliści z niewielkich miejscowości lub małych miast. Zdarzają się jednak wyjątki, jak motocykliści pochodzący z Warszawy czy Wrocławia (w styczniu były dużo więcej kalkulacji za 100 zł). Jak to możliwe, że w ich przypadku obliczono tak niskie składki?

Trzeba pamiętać, że poza już wymienionymi, cenę OC mogą obniżyć również inne czynniki. Choćby posiadane zniżki za bezszkodową jazdę, które ubezpieczyciele często pozwalają przenieść z samochodu na motocykl, czy fakt dopisania do dowodu rejestracyjnego starszego współwłaściciela pojazdu. Dzięki temu tanie ubezpieczenie mogą znaleźć nawet osoby w wieku 18-25 lat, które średnio płacą zdecydowanie więcej – w styczniu 714 zł!

Ekspert Mubi radzi:

O ile większość firm ubezpieczeniowych bez problemu przenosi zniżki uzyskane przez kierowców samochodów na ubezpieczane przez nich motocykle, o tyle problem może pojawić się przy próbie ich przeniesienia w drugą stronę. W tym zakresie polityka towarzystw ubezpieczeniowych jest różna – niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie wyrażają na to zgody, inni ograniczają się do określonego typu motocykli (np. tylko tych z silnikami o pojemności powyżej 125 cm3). Warto sprawdzić, jakie podejście do tematu ma Twój ubezpieczyciel, bo dzięki zniżkom można zaoszczędzić na OC nawet kilkadziesiąt procent.

OC cruisera, skutera, motocykla turystycznego i innych

Jak można było zobaczyć po zestawieniu motocyklistów z najniższymi składkami OC w styczniu, ubezpieczyciele patrzą przy ich obliczaniu nie tylko na markę i model danej maszyny, ale również jej rodzaj. Jakiego typu motocykle możemy wyróżnić przy ubezpieczaniu?

 • Skutery – najmniejsze jednoślady o niewielkiej pojemności silnika, często używane w miastach i przez młodych ludzi.
 • Chopper/cruiser – słynące bardziej z wygody i przyjemności z jazdy niż z prędkości potężne maszyny, które wybierają raczej doświadczeni motocykliści.
 • Cross/enduro – motocykle przeznaczone głównie do jazdy offroadowej.
 • Sportowe – motocykle przystosowane do osiągania jak największych prędkości.
 • Turystyczne – stworzone z myślą o długich dystansach motocykle dostosowane do potrzeb podróżujących.

Dodatkowo możemy dodać jeszcze niemieszczące się w innych kategoriach motocykle szosowe mieszanych typów z silnikami o pojemności do 250 cm3 lub większymi oraz motorowery. Ze względu na różne parametry i przeznaczenie poszczególnych jednośladów, a nawet ich typowych użytkowników, nie może dziwić, że średni koszt ubezpieczenia OC dla każdego rodzaju jest inny. Które motocykle okazały się pod tym względem najtańsze?

Rodzaj motocyklaŚrednia cena OC
Trzykołowce108 zł
Motocykle turystyczne202 zł
Chopper/cruiser280 zł
Motocykle szosowe od 250 cm3294 zł
Cross/enduro306 zł
Motocykle szosowe do 250 cm3373 zł
Motocykle sportowe377 zł
Skutery388 zł
Motorowery493 zł
Dane na podstawie kalkulacji przeprowadzonych przez użytkowników porównywarki Mubi (styczeń 2024)

Najkorzystniej w styczniu można było ubezpieczyć trójkołowce, motocykle turystyczne oraz choppery/cruisery – odpowiednio za 108,  202 zł i 280 zł, czyli o 224, 130 i 52 zł mniej od średniej wyliczonej dla wszystkich jednośladów. Nie są to niespodziewane wyniki, ponieważ obydwa rodzaje motocykli to pojazdy, które kojarzą się nie z brawurą i ogromnymi prędkościami, lecz z bezpieczną jazdą, w dodatku najczęściej ubezpieczają je doświadczone za kierownicą osoby. Ale co dalej?

Zaskakujący może być fakt, że najdroższe średnie OC obliczono na motorowery (493 zł), ale da się to wytłumaczyć. Tego typu jednośladami jeżdżą wszak zwykle bardzo młode osoby, często bez jakichkolwiek wcześniejszych doświadczeń na drogach. W ich przypadku ryzyko ubezpieczeniowe jest znacznie większe, co przekłada się na koszty ochrony. 

Niewiele mniej na OC musieli też wydać właściciele motocykli sportowych (377 zł), co już łatwiej zrozumieć. W końcu mowa o pojazdach stworzonych do szybkiej jazdy i potrafiących rozwijać zawrotne prędkości, a przez to bardziej narażonych na wypadki.

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla?

Ubezpieczenie dla swojego jednośladu możesz kupić u agenta stacjonarnie lub przez internet za pomocą porównywarki OC czy bezpośrednio na stronie towarzystw. Zanim sfinalizujesz zakup, sprawdź oferty w różnych miejscach i od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Nie skupiaj się wyłącznie na jednej firmie i jedynie na ofercie odnowienia. Jeśli porównasz ze sobą kilka ofert być może uda Ci się sporo zaoszczędzić lub rozszerzyć zakres ubezpieczenia o ciekawe formy ochrony.

Jeśli chcesz porównać ze sobą oferty od kilku towarzystw ubezpieczeniowych z różnymi zakresami, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie kalkulator OC dostępny na mubi.pl. Znajdziesz w nim wiele ciekawych ofert od różnych firm. Będziesz mógł poznać cenę zarówno samego OC, jak i pakietu ubezpieczeń. Co najważniejsze, możesz to zrobić o każdej porze. Jeśli zainteresują Cię jakieś oferty, możesz je zapisać, a jeśli zdecydujesz się na zakup którejś z nich, dokonujesz finalizacji przez internet. Wszystkie dokumenty otrzymujesz drogą elektroniczną, wykonujesz przelew za polisę i cały rok cieszysz się ubezpieczeniem.

Nie tylko OC – ile kosztuje AC i inne ubezpieczenia dla motocykla?

O ile OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, którego zakup to konieczność, o tyle w przypadku innego rodzaju polis właściciele jednośladów mają już pełną dowolność. Za dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia AC motocykla czy assistance motocyklowego trzeba jednak dodatkowo zapłacić. Ile?

Sprawdźmy to na przykładzie 41-letniego Krzysztofa z Bielska Podlaskiego, który prawo jazdy kategorii A ma od 2010 roku i do tej pory nie spowodował żadnej szkody. Krzysztof jest właścicielem motocykla z 2016 roku i szczególnie zależy mu na pełnej ochronie autocasco. Ile wydałby na pakiet OC + AC dla różnego rodzaju jednośladów?

Parametry motocyklaRodzaj motocyklaUbezpieczycielCena pakietu OC + AC + Assistance
Vespa Primavera Touring (pojemność silnika – 124 cm3)SkuterBeesafe618 zł
BMW F 800 GT (pojemność silnika – 798 cm3)SzosowyBeesafe803 zł
Suzuki GSX-R (pojemność silnika – 750 cm3)SportowyWiener1 068 zł
Triumph Tiger Explorer 1200 (pojemność silnika – 1215 cm3)EnduroBeesafe1 085 zł
Honda ST 1300 (pojemność silnika – 1261 cm3)TurystycznyBeesafe1 115 zł
Harley-Davidson Dyna Low Rider S (pojemność silnika – 1801 cm3)ChopperBeesafe1 399 zł
Obliczenia wykonane w kalkulatorze Mubi (01.02.2024)

W zależności od rodzaju motocykla i jego wartości, pakiet z AC i assistance kosztowałby Krzysztofa od około 600 zł do ponad 1 400 zł! Najkorzystniejsze byłoby ubezpieczenie skutera, z kolei najwięcej trzeba by zapłacić za pełną ochronę Harleya-Davidsona z ogromnym silnikiem o pojemności 1,8 l.

Co ciekawe, niezależnie od motocykla i ceny pakietu ubezpieczyciel, który najczęściej pojawiał się w zestawieniu (Wiener), oferował dokładnie takie same warunki autocasco i assistance.

Zakres ubezpieczenia AC:

 • zdarzenia objęte ochroną – kradzież, szkoda całkowita, szkoda częściowa;
 • sposób likwidacji szkody – ASO;
 • naprawa na częściach – zamiennych;
 • udział własny – 500 zł w szkodach wypadkowych i przy kradzieży;
 • amortyzacja części – 0%;
 • zakres terytorialny – Europa;
 • minimalna wysokość szkody – 500 zł.

Zakres ubezpieczenia assistance:

 • pomoc w wypadku;
 • zakres terytorialny – Europa;
 • limit holowania – 200 km;
 • pojazd zastępczy – tak;
 • franszyza kilometrowa – nie;
 • naprawa na miejscu zdarzenia – tak.

Widać zatem, że choć pakiet dodatkowych ubezpieczeń motocykla oznacza znacząco większy wydatek w porównaniu z kosztem samej polisy OC, kupując go, właściciel jednośladu zyskuje kompleksową ochronę swojego pojazdu. Niestety, nie wszyscy mogą na nią liczyć – ubezpieczyciele nie są skłonni oferować AC dla motocykli liczących sobie więcej niż 10 lat. Skorzystaj z kalkulatora OC AC na mubi.pl, a dowiesz się, ile może kosztować Twoje ubezpieczenie!

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla bez zniżek?

Niestety ci, którzy nie posiadają żadnych zniżek, muszą się liczyć z tym, że ich składka za ubezpieczenie OC może być wyższa. Dotyczy to zarówno ochrony samochodu, jak i motocykla. 

Ile mogą wynieść składki za ubezpieczenie OC jednośladu dla tych, którzy nie mają historii ubezpieczenia? Sprawdzimy to na przykładzie 30-letniego Wojtka, który kupił na siebie swój pierwszy motocykl. To BMW F 800 R z 2014 roku o pojemności 798 cm3. Wojtek mieszka w Olsztynie i posiada prawo jazdy od 10 lat.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy w przypadku braku zniżekCena polisy w przypadku pełnych zniżek
UNIQAOC + assistance273 zł109 zł
UNIQAOC + NNW + assistance332 zł168 zł
WienerOC + assistance911 zł488 zł
WienerOC + NNW + assistance978 zł555 zł
BeesafeOC2000 zł412,57 zł
BeesafeOC + NNW2030 zł442,57 zł
BeesafeOC + NNW + assistance2082 zł494,57 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [marzec 2024]

Jak widać ceny ubezpieczenia dla jednośladu w przypadku braku zniżek i posiadania pełnej historii znacznie się od siebie różnią. Najmniejszy wzrost cen jest zauważalny w przypadku firmy UNIQA. Wówczas składki za ubezpieczenie różnią się dokładnie o 164 zł. Nieco większe różnice zauważalne są w przypadku towarzystwa Wiener, które prawie dwukrotnie obniżyło cenę polisy w przypadku posiadania pełnych zniżek. Największa rozbieżność jest w firmie Beesafe, która zaproponowała składki powyżej 2000 zł w przypadku braku zniżek i poniżej 500 zł w przypadku posiadania pełnej historii ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia motocykla

Od czego zależy cena OC motocykla?
Które motocykle mają najtańsze OC?
Czy dla motocykla można kupić ubezpieczenie AC?
PODSUMOWANIE
 • Średnia cena OC motocykla jest o ok. 150-200 zł niższa od kosztów ubezpieczenia samochodu.
 • W styczniu średni koszt OC motocyklowego wyniósł 332 zł.
 • Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają parametry motocykla i cechy jego właściciela.
 • Najtańsze OC w wysokości 100 zł oferowano przeważnie doświadczonym motocyklistom zamieszkałym w niewielkich miejscowościach.
 • Najmniej, bo około 100 zł płacili właściciele trójkołowców, a motocykli turystycznych około 200 zł.
 • Najdroższe w ubezpieczeniu okazały się motocykle sportowe i motorowery.
 • Cena pakietu ubezpieczeń motocykla z pełnym AC zależy w dużej mierze od wartości motocykla i może wynieść od ok. 600 zł w przypadku skutera, do ponad 1 400 zł dla drogiego choppera.
Źródła:
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC