Ile kosztuje ubezpieczenie samochodów wartych ponad 150 tys. zł?

Nieważne, czy kupił samochód za kilka czy kilkadziesiąt tysięcy złotych – każdy kierowca chce, żeby jego auto posiadało najlepszą ochronę ubezpieczeniową. Szczególnie w przypadku najdroższych pojazdów warto jednak zadbać nie tylko o obowiązkowe OC, ale także pakiet ubezpieczeń dodatkowych. Te wbrew pozorom wcale nie muszą kosztować majątku, zapewniając dokładnie taką ochronę, jakiej potrzebujesz.

ubezpieczenie drogiego samochodu

Masz drogi samochód? Wybierz dobre ubezpieczenie!

Marzy Ci się zakup nowego samochodu prosto z salonu? Musisz więc przygotować się na spory wydatek, szczególnie jeśli celujesz w modele z najnowszego rocznika, o mocnych parametrach technicznych i bogatym wyposażeniu. W takim przypadku wydatek w wysokości nawet powyżej 150 tys. zł nie będzie bynajmniej zarezerwowany wyłącznie do luksusowych samochodów prestiżowych marek. Przeciwnie – przeglądając katalogi najpopularniejszych producentów łatwo trafić w nich na pozornie “zwyczajne” modele właśnie w takich cenach. Spójrzmy na kilka przykładów.

Marka i modelParametry samochoduCena katalogowa
Škoda Octavia 2.0 TDI SCR 4×4Diesel, 1968 cm3, 200 KM (147 kW), hatchback171 500 zł
Ford Kuga 2.0 EcoBlue ST-LINEDiesel, 1996 cm3, 120 KM (140kW), kombi163 040 zł
Citroën C5 Aircross 1.6 PHEV You!Benzyna, 1598 cm3, 180 KM (133kW), SUV198 450 zł
Kia Sportage 1,6 T-GDI Business LineBenzyna, 1598 cm3, 150 KM (111kW)154 900 zł
Volkswagen Golf VIII R 2.0 TSI 4MotionBenzyna, 1984 cm3, 320 KM (235kW)228 590 zł
Dane na podstawie cenników udostępnionych przez producentów, ceny dotyczą aut z roku modelowego 2023

Jak widać, ceny powyżej 150 tys. zł dotyczą przede wszystkim nowych modeli z mocnymi silnikami o pojemności ok. 2 l. Oczywiście ostateczne ceny zależą od wielu czynników, takich jak choćby wyboru wyposażenia, dodatków czy metody finansowania, w związku z czym koszt zakupu takiego pojazdu może jeszcze wyraźnie wzrosnąć. Gdzie w takim razie szukać oszczędności?

Odpowiedzią może być ubezpieczenie i nie, wcale nie chodzi o to, żeby w ramach obniżki kosztów wybrać wyłącznie najtańsze OC. Drogi samochód zwykle potrzebuje ochrony o szerszym zakresie, jaka często jest oferowana klientowi już przy zakupie pojazdu w salonie samochodowym. Nie trzeba jednak wybierać oferty firmy współpracującej z producentem – często korzystniejszym rozwiązaniem jest poszukanie polisy na własną rękę, choćby za pomocą porównywarki ubezpieczeń.

UWAGA!

Jeżeli kupujesz samochód w leasingu, umowa może Cię zobowiązać do objęcia go pełnym pakietem ubezpieczeń, zawierającym OC, autocasco, assistance i NNW.

Korzystając z kalkulatora OC AC na mubi.pl, możesz samodzielnie skonfigurować dokładnie taki pakiet ubezpieczeń, jaki będzie Ci potrzebny. Unikniesz dzięki temu zbędnych wydatków, dobierając do obowiązkowego ubezpieczenia samochodu jedną z trzech opcji dodatkowych:

  • ubezpieczenie AC – czyli autocasco, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy Twojego samochodu po stłuczce lub wypadku, pokryje straty wyrządzone przez wandali lub siły przyrody, czy wypłaci Ci odszkodowanie w razie kradzieży pojazdu;
  • ubezpieczenie assistance – zapewniające szeroką gamę usług w różnego rodzaju sytuacjach, m.in. holowanie po wypadku, wynajem samochodu zastępczego, pomoc techniczną na miejscu zdarzenia czy dostęp do całodobowej infolinii;
  • ubezpieczenie NNW – dzięki niemu kierowca i pasażerowie mogą liczyć na odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku, które pokryje m.in. wydatki na leczenie, rehabilitację czy zakup leków dla poszkodowanych.
CZY WIESZ, ŻE …

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także inne dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne poza AC, NNW i assistance. Przykładowo, w ofercie PZU możemy znaleźć osobne ubezpieczenia szyb, opon czy ochrony prawnej, a LINK4 oferuje nawet ubezpieczenie kluczyków, tablic i dowodu rejestracyjnego.

OC dla samochodu wartego powyżej 150 tys. zł może być tanie!

Chociaż kupno dodatkowych ubezpieczeń, a zwłaszcza autocasco, jest mocno rekomendowane w przypadku samochodów o dużej wartości i wielu ich właścicieli decyduje się na taki krok, nie ma oczywiście obowiązku zakupu ochrony o szerokim zakresie. Ba, jeśli zechcesz, możesz kupić wyłączenie ubezpieczenie OC i sporo na nim zaoszczędzić. Ile?

Zgodnie z danymi porównywarki Mubi, średnia cena ubezpieczenia OC dla wszystkich kierowców wyniosła w styczniu 719 zł. Okazuje się, że w większości przypadków nowe i drogie samochody można było ubezpieczyć poniżej tej średniej!

Marka i modelŚrednia cena OCNajniższa cena OC
Citroën C5 Aircross454 zł336 zł
Ford Kuga551 zł282 zł
Kia Sportage520 zł295 zł
Škoda Octavia667 zł295 zł
Volkswagen Golf771 zł174 zł
Dane na podstawie cenników udostępnionych przez producentów, ceny dotyczą aut z roku modelowego 2023/2024

Jedynie za OC Volkswagena Golfa ich właściciele płacili średnio wyższe składki od reszty kierowców. W pozostałych przypadkach ceny OC były niższe – dla ubezpieczających Citroëna C5 Aircross o 265 zł! Co więcej, dla każdego z wymienionych modeli obliczano oferty w bardzo niskich cenach – w większości przypadków poniżej 300 zł!

Ekspert Mubi radzi:

O niskiej cenie składki ubezpieczenia OC decyduje szereg czynników. Ubezpieczyciele podchodzą do każdego klienta w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę m.in. jego wiek, miejsce zamieszkania czy historię szkodowości, a także parametry pojazdu. Uwzględniając to wszystko, przedstawiają ofertę, która przy zbiegu kilku korzystnych dla ubezpieczającego zmiennych (np. długoletniej bezszkodowej jazdy i zamieszkania w małej miejscowości) może być wyjątkowo niska. Porównywarka Mubi korzysta z tych samych informacji na temat kierowcy, co kalkulatory na stronach ubezpieczycieli, dlatego za jej pomocą możesz szybko samodzielnie sprawdzić, ile kosztowałoby Twoje OC.

Młody kierowca + drogi samochód = drogie OC?

Chociaż ceny OC nawet dla samochodów prosto z salonu mogą być zaskakująco niskie, nie oznacza to, że wszyscy kierowcy będą mogli liczyć na takie składki. W zdecydowanie gorszej sytuacji od pozostałych są osoby w wieku od 18 do 25 lat, czyli w oczach ubezpieczycieli klienci podwyższonego ryzyka. Z uwagi na to, że w ich przypadku występuje statystycznie większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku, OC dla młodych kierowców jest droższe. A jeśli do tego są właścicielami drogich aut, to szansa na tanią polisę spada niemal do zera.

CZY WIESZ, ŻE …

W styczniu 2024 roku średnia cena OC dla młodych kierowców na Mubi wyniosła 1 432 zł. Jeszcze więcej – 1 466 zł – płacili Ci z nich, którzy ubezpieczali auta samodzielnie. Niższe były za to średnie składki dla młodych osób ze współwłaścicielami samochodów, które wyniosły 1 180 zł.

Po statystykach porównywarki Mubi widać, że skutecznym sposobem na obniżenie ceny OC dla młodej osoby jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego współwłaściciela. Czy działa to również przy okazji drogich samochodów? Sprawdźmy na przykładzie nowego Volkswagena Golfa VIII R (benzyna, 1984 cm3), którego właścicielem jest 20-latek z Warszawy, świeżo po egzaminie na prawo jazdy, a współwłaścicielem jego 53-letni ojciec z długą i bezszkodową historią ubezpieczenia.

Firma ubezpieczeniowaCena OC młodego kierowcy bez współwłaścicielaCena OC młodego kierowcy ze współwłaścicielem
UNIQA1 548 zł1 154 zł
LINK42 082 zł2 082 zł
ERGO Hestia2 167 zł2 167 zł
Trasti3 306 zł4 860 zł
You Can Drive3 816 zł3 816 zł
mtu24.pl4 001 zł4 001 zł
Benefia4 215 zł4 215 zł
Beesafe5 263 zł3 110 zł
TUZ Ubezpieczenia11 985 zł3 110 zł
Dane na podstawie wyliczeń użytkowników porównywarki Mubi ze stycznia 2024 roku.

Zdecydowana większość ubezpieczycieli obniża ceny po dopisaniu współwłaściciela, podczas gdy pozostali zostawiają je na tym samym poziomie. Dzięki porównaniu młody kierowca wie jednak, że ubezpieczając nowe auto wraz z rodzicem, może zaoszczędzić ponad 1000 zł na OC.

Samochód za ponad 150 tys. zł a autocasco

Pomimo tego, że kupując tylko OC, można sporo zaoszczędzić na ubezpieczeniu nowego samochodu, wielu kierowców słusznie decyduje się na ochronę ubezpieczeniową o szerszym zakresie. Wybierają przy tym najczęściej AC, którego koszt, w zależności od konfiguracji polisy, może wynieść od około tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Czy trzeba wydawać aż tyle?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ zależy w dużej mierze od potrzeb danego kierowcy. Na cenę autocasco, oprócz wartości samochodu i cech jego właściciela, wpływać bowiem mogą m.in.:

  • zakres ochrony – pełne AC obejmuje szkody częściowe i całkowite wyrządzone przez żywioły oraz odniesione w wypadkach, a także kradzież samochodu, podczas gdy AC mini najczęściej dotyczy tylko zniszczenia i kradzieży pojazdu;
  • sposób likwidacji szkody – w wariancie kosztorysowym ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, a właściciel pojazdu sam zajmuje się naprawą, podczas gdy w wariancie warsztatowym (ASO) wszystkim zajmuje się firma ubezpieczeniowa;
  • wysokość udziału własnego – określa kwotowo lub procentowo część wartości szkody, którą ubezpieczony pokrywa na własną rękę.

Konfigurując we właściwy sposób swoją polisę, możesz znacząco obniżyć wysokość składki za AC, jednak zanim to zrobisz, zastanów się, czy na pewno Ci się to opłaci. Pamiętaj, że płacąc mniej za autocasco, narażasz się na wypłatę mniejszego odszkodowania w razie szkody, a nawet na jego całkowity brak. To natomiast w przypadku drogiego samochodu, którego nawet drobna naprawa może pochłonąć dużą kwotę, jest szczególnie ryzykowne.

UWAGA!

W przypadku nowych samochodów, które są objęte gwarancją producenta, napraw i okresowych przeglądów trzeba dokonywać w autoryzowanych serwisach. W przeciwnym razie właścicielowi auta grozi utrata gwarancji.

Co zatem powinni wybrać właściciele aut wartych powyżej 150 tys. zł? Nie da się ukryć, że im droższe auto, tym bezpieczniej jest wydać więcej na jego ochronę. W końcu chronisz w ten sposób sporą część swojego majątku, którego utrata najprawdopodobniej odbije się mocno na Twojej kieszeni. W związku z tym zalecane jest pełne AC z naprawą w ASO, którego cenę można obniżyć wybierając wyższy udział własny lub naprawę za pomocą części zamiennych.

Sprawdźmy, jaki byłby koszt ubezpieczenia AC w różnych wariantach. Przykładową właścicielką samochodu jest 44-letnia kobieta z Wrocławia, mężatka i matka 10-letniego syna, która ma prawo jazdy od 18 lat i jeździ bezszkodowo. Jej auto to nowy Mercedes Klasy A (diesel, 1950 cm3), za którego zapłaciła około 185 tys. zł. Samochód jest parkowany w indywidualnym garażu.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisySzczegóły autocasco
UNIQAOC + AC + Assistance1 654 złAC pełne,
likwidacja szkody – kosztorys,
naprawa na częściach zamiennych,
udział własny – 1000 zł w szkodach wypadkowych, 10% w kradzieży,
amortyzacja części – 10%,
zakres – Polska, minimalna wysokość szkody – 0 zł,
suma ubezpieczenia – 175 300 zł.
BeesafeOC + AC + Assistance3 513 złAC pełne,
likwidacja szkody – ASO,
naprawa na częściach oryginalnych,
udział własny szkody wypadkowe i kradzież – 500 zł,
amortyzacja części – 0%,
zakres – Europa,
minimalna wysokość szkody – 500 zł,
suma ubezpieczenia – 161 000 zł.
TrastiOC + AC + NNW+ Assistance4 123 złAC pełne,
likwidacja szkody – kosztorys,
naprawa na częściach zamiennych,
udział własny – 0 zł w szkodach wypadkowych i 0 w kradzieży,
amortyzacja części – 0%,
zakres – Europa,
minimalnej wysokości szkody – 0 zł,
suma ubezpieczenia – 163 900 zł
Dane na podstawie obliczeń w porównywarce na mubi.pl (06.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie drogiego samochodu

Czy warto kupić ubezpieczenie NNW i assistance dla drogiego samochodu?
Czy zakup AC dla samochodu wartego ponad 150 tys. zł jest koniecznością?
Czy koszty ubezpieczenia auta firmowego wartego ponad 150 tys. zł można odliczyć od przychodu?
Czy kupując auto w salonie samochodowym, muszę wybrać dealerski pakiet ubezpieczeń?
PODSUMOWANIE
  • Kupując samochód za ponad 150 tys. zł, warto objąć go ochroną ubezpieczeniową o jak najszerszym zakresie.
  • Ubezpieczenie OC dla nowych i drogich samochodów nie musi być drogie. Niektórzy kierowcy znajdowali je na Mubi w cenie 300 a nawet 200 zł.
  • Młody kierowca zapłaci wysoką składkę za ubezpieczenie nowego samochodu. Można ją obniżyć, dopisując do dowodu rejestracyjnego auta współwłaściciela z dużymi zniżkami.
  • Auta o wartości powyżej 150 tys. zł powinny być objęte ochroną autocasco. Najlepiej wybrać AC w pełny zakresie i z naprawą w autoryzowanym serwisie.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC