Ubezpieczenie na podróż do Azji – jak wybrać polisę na daleki wyjazd?

Marzą Ci się orientalne wakacje? Chcesz zobaczyć Tokio, poczuć klimat Bangkoku czy zanurzyć się w przepychu Dubaju? A może myślisz raczej o wypoczynku na rajskich plażach Malediwów? Albo górskiej wyprawie do stóp Himalajów w Nepalu lub w dzikie zakątki Indii? Wszystkie te i wiele więcej azjatyckich atrakcji jest dziś na wyciągnięcie ręki – wystarczy wybrać kierunek, wsiąść w samolot i spędzić niezapomniany urlop. Pamiętaj tylko o dobrym ubezpieczeniu, aby wymarzona podróż nie skończyła się przykrymi wspomnieniami.

Planujesz wakacje w Azji? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Przygotowując się do zagranicznej podróży, trzeba pamiętać o wielu sprawach. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Czy do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, a może musisz mieć paszport? Czy w kraju, do którego się wybierasz, wymagane są wizy turystyczne? A jak wyglądają tam kwestie wjazdowe w związku z pandemią COVID-19? Dodając do tego jeszcze przygotowanie do lotu i odprawy lotniskowej, nietrudno o czymś zapomnieć. W przypadku ubezpieczenia takie zapominalstwo może mieć jednak fatalne skutki.

Wprawdzie polisa turystyczna, w przeciwieństwie do ubezpieczenia samochodu, nie jest obowiązkowa, ale planowanie bez niej urlopu, zwłaszcza za granicą, to bardzo zły pomysł. W końcu wypadki, choroby i inne nieszczęścia przydarzyć mogą się wszędzie, a uzyskanie pomocy w obcym kraju może być nie tylko kłopotliwe, ale przede wszystkim bardzo kosztowne. Znacznie tańsze będzie kupno ubezpieczenia i zagwarantowanie sobie szerokiego zakresu ochrony.

Ta przyda się tym bardziej, jeżeli planujesz naprawdę, pozaeuropejską wyprawę, gdzie nie skorzystasz z ochrony Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ działa wyłącznie na terenie UE i EFTA, więc choćby podczas wyjazdu do Azji będzie zupełnie bezużyteczny. W takim wypadku prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest jedynym rozwiązaniem, żeby zapewnić sobie pomoc w razie nieprzewidzianych wypadków.

A tych może być cała masa, bo Azja, choć fascynująca, różnorodna kulturowo i pełna niesamowitych miejsc do odkrycia, jest również potencjalnie niebezpiecznym miejscem dla turysty z Europy nieprzyzwyczajonego do innego klimatu i warunków. Choroby tropikalne, egzotyczne potrawy, wysokie temperatury – ryzyko, że urlop przerwie Ci jakieś nieszczęście, jest spore, dlatego warto wcześniej pomyśleć i być na nie przygotowanym.

CZY WIESZ, ŻE …

Turystom planującym podróż do Azji zaleca się profilaktyczne szczepienia na często występujące tam choroby. Należą do nich w szczególności błonica, tężec, krztusiec i dur brzuszny, a także wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Ponadto zaszczepić się można m.in. przeciwko cholerze, japońskiemu zapaleniu mózgu czy polio. Szczegółowych informacji na temat szczepień zalecanych w danym kraju należy zasięgnąć u lekarza specjalisty na ok. 6-8 tygodni przed wyjazdem.

COVID-19 w Azji – czy można bezpiecznie podróżować?

Na czas podróży do Azji trzeba mieć na uwadze również stale utrzymujące się na całym świecie zagrożenie epidemiczne. Wprawdzie wiele krajów, w tym również azjatyckich, zaczęło znosić obostrzenia wjazdowe, ale nie oznacza to, że koronawirus przestał był problemem. Wręcz przeciwnie, w 2023 roku w różnych częściach Azji (m.in. w Chinach czy Tajlandii) przyjezdnych nadal obowiązują ścisłe restrykcje. Czy podróżowanie do Azji w takiej sytuacji jest bezpieczne?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi z dwóch powodów. Po pierwsze, sytuacja związana z COVID-19 jest bardzo dynamiczna i potrafi się zmieniać nawet z dnia na dzień. Po drugie, Azja to tak ogromny kontynent, że w jego różnych częściach warunki mogą być zupełnie inne. Planując podróż, należy więc na bieżąco sprawdzać informacje dla danego kraju, najlepiej za pośrednictwem stron rządowych, gdzie stale aktualizowane są m.in. warunki wjazdowe dla zaszczepionych i niezaszczepionych, oraz obostrzenia panujące na miejscu.

UWAGA!

Wyjazd do niektórych krajów azjatyckich jest niebezpieczny lub wręcz niemożliwy również z powodu innych zagrożeń, m.in. panującej tam sytuacji politycznej. MSZ odradza przykładowo podróżowanie do wybranych regionów Filipin, Indonezji, Malezji czy Indii z uwagi na zagrożenie terrorystyczne, a także wszelkie podróże do Mjanmy, gdzie doszło do wojskowego zamachu stanu.

Wyjeżdżając do większości azjatyckich krajów, trzeba się liczyć nie tylko z przestrzeganiem zaleceń dotyczących higieny i bezpieczeństwa sanitarnego, ale też z koniecznością udokumentowania swojego stanu zdrowia (np. za pomocą paszportów covidowych, wyników testów, zaświadczeń lekarskich w języku angielskim). Bezwzględnie trzeba też zadbać o ubezpieczenie, które będzie obejmować wydatki w razie zachorowania na COVID-19.

Dobra wiadomość jest taka, że większość towarzystw ubezpieczeniowych wlicza COVID-19 do zachorowań objętych ubezpieczeniem kosztów leczenia. Nie jest zatem wymagana dodatkowa opłata, bo już podstawowa wersja polisy turystycznej obejmuje pokrycie kosztów m.in.:

 • hospitalizacji i leczenia w razie zachorowania na COVID-19,
 • wykonania zleconych przez lekarza lub obowiązkowych testów na COVID-19,
 • izolacji z powodu zachorowania na COVID-19.

Ekspert Mubi radzi:

Warunki ochrony dotyczącej zachorowania na COVID-19 mogą się różnić w zależności od firmy – pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić zapisy OWU. Warto też wiedzieć, że większość ubezpieczycieli nie pokrywa m.in. kosztów kwarantanny lub testów, jeśli te są wykonywane profilaktycznie lub nie zostały zlecone przez lekarza. Niektóre towarzystwa oferują natomiast za dodatkową opłatą rozszerzoną ochronę, w ramach której ubezpieczyciel zapłaci np. za koszty wyżywienia, zakwaterowania i transportu powrotnego do Polski, jeżeli pobyt przedłużył się z uwagi na obowiązkową kwarantannę/izolację.

Ubezpieczenie kosztów leczenia w Azji – im większa suma tym lepiej

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) jest podstawowym elementem każdej polisy turystycznej. To od jego sumy zależy w dużej mierze cena ubezpieczenia, ale zdecydowanie nie warto na niej oszczędzać. W przypadku podróży do Azji jest to wyjątkowo ważne, ponieważ koszt opieki medycznej może tam być bardzo wysoki i nawet w razie pierwszej pomocy czy zwykłej wizyty lekarskiej wynieść kilkaset złotych. Dotyczy to zwłaszcza prywatnych placówek, które jednak poleca się z uwagi na stojącą w wielu krajach azjatyckich na niezbyt wysokim poziomie jakość publicznej służby zdrowia.

Chcąc zapewnić sobie jak najlepszą pomoc, a jednocześnie nie wracać do domu z rachunkiem na co najmniej kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, powinieneś zatem wybrać ubezpieczenie KL z sumą, która bez wątpienia pokryje wszystkie wydatki. Oczywiście trudno przewidzieć, ile dokładnie mogą one wynieść, dlatego zalecana suma ubezpieczenia kosztów leczenia do Azji to minimum 50-60 tys. euro, chociaż niektóre towarzystwa oferują nawet kwoty rzędu ponad miliona złotych!

Już wspomniane kilkadziesiąt tysięcy euro powinno jednak zagwarantować nie tylko pokrycie wydatków związanych z hospitalizacją czy opieką lekarską w Azji, ale też zakupu lekarstw i środków medycznych. Ochroną ubezpieczeniową objęty jest również transport medyczny do kraju, za to nie zawsze już podstawowy wariant polisy zawiera pokrycie kosztów ratownictwa.

UWAGA!

Z zakresu ochrony ubezpieczenia kosztów leczenia wyłączone są wydatki związane m.in. z chorobami przewlekłymi (o których ubezpieczony wiedział przed wyjazdem), operacjami plastycznymi, chorobami psychicznymi czy ciążą (do 32. tygodnia).

Ubezpieczenie do Azji – co powinna obejmować podstawowa ochrona?

Polisa dla turystów wybierających się do Azji nie kończy się oczywiście na ubezpieczeniu kosztów leczenia. To tylko jeden z elementów ochrony, o które powinien zadbać podróżny przed dalekim wyjazdem, chcąc zagwarantować sobie pomoc ubezpieczyciela w jak najszerszym zakresie. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

 1. Ubezpieczenie NNW turystyczne – w jego ramach ubezpieczyciel wypłaca turyście odszkodowanie za doznany w wyniku nieszczęśliwego wypadku trwały uszczerbek na zdrowiu. Wysokość rekompensaty zależy od sumy ubezpieczenia i stopnia doznanego uszczerbku, a w przypadku śmierci ubezpieczonego całość kwoty jest wypłacana jego rodzinie.
 2. Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – obejmuje wydatki przeznaczone na zorganizowanie i przeprowadzenie wszelkiego rodzaju akcji ratowniczych i poszukiwawczych w górach lub na wodzie, o ile nie są objęte ubezpieczeniem kosztów leczenia.
 3. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje koszty spowodowanych przez Ciebie (lub np. Twoje dziecko) szkód i wypłaci odszkodowanie poszkodowanej osobie trzeciej.
 4. Assistance podróżne – może obejmować różnego rodzaju usługi, m.in. dostęp do całodobowej infolinii telefonicznej, pomoc prawnika lub tłumacza, organizację powrotu do kraju, pobytu osoby towarzyszącej lub opiekę nad dziećmi w razie Twojej hospitalizacji.
 5. Ubezpieczenie bagażu podróżnego – obejmuje przypadki uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży bagażu. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, np. jeśli linia lotnicza gubi Twój bagaż lub zostanie on skradziony z zamkniętego pokoju hotelowego albo schowka.
ubezpieczenie na wyjazd do azji
UWAGA!

Ubezpieczenie sprzętu sportowego lub elektronicznego może wymagać kupna dodatkowego rozszerzenia do polisy.

Ubezpieczenie turystyczne do Azji już od 7 zł za dzień ochrony!

Jak widzisz, możliwości ubezpieczenia podróży do Azji jest mnóstwo, więc z pewnością znajdziesz ochronę, która będzie Ci w pełni odpowiadać. Trzeba jednak zadać przy tym pytanie: ile taka polisa będzie kosztować? Nie da się ukryć, że z uwagi na kierunek wyjazdu i większą liczbę towarzyszących mu ryzyk, ubezpieczenie turystyczne do Azji jest nieco droższe od ochrony podczas wakacji w Europie. Różnice w kosztach nie są jednak duże, za to zestawiając je z wydatkami w razie wypadku – kompletnie nieporównywalne.

A ile dokładnie trzeba będzie zapłacić za ochronę ubezpieczeniową na wyjazd do Azji? W tabeli przedstawiamy przykładowe koszty i zakres ochrony dla jednego dorosłego turysty podróżującego do wybranego azjatyckiego kraju. Czas wyjazdu to dwa tygodnie, polisy nie uwzględniają kosztów dodatkowych rozszerzeń, braliśmy pod uwagę tylko oferty z ubezpieczeniem kosztów leczenia na kwotę minimum 300 000 zł.

Kraj wyjazduFirma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
KambodżaGeneraliUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
95 zł
Zjednoczone Emiraty ArabskieGeneraliUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 1000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
114 zł
ChinyProamaUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
122 zł
JaponiaGeneraliUbezpieczenie KL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
141 zł
TajlandiaGeneraliUbezpieczenie KL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
151 zł
Sri LankaAXA PartnersUbezpieczenie KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Sprzęt sportowy: 1500 zł,
Assistance.
170 zł
IndieGeneraliUbezpieczenie KL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC prywatne: 200 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
201 zł
MalediwyAXA PartnersUbezpieczenie KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Assistance;
Sprzęt sportowy: 1500 zł;
Klauzula alkoholowa.
196 zł
NepalAXA PartnersUbezpieczenie KL: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC prywatne: 1 500 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 6000 zł,
Assistance;
Sprzęt sportowy: 3000 zł;
Ruchomości domowe: 25 000 zł.
316 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2023)

Wyłączając najdroższą ofertę AXA Partners z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości aż 40 000 000 zł, wszystkie polisy kosztują mniej niż 200 zł. Cena ubezpieczenia wzrośnie oczywiście, gdy zechcemy zwiększyć liczbę ubezpieczonych. Ile za standardowe ubezpieczenie turystyczne będzie musiał zapłacić wypoczywający na indonezyjskiej wyspie Bali przez 8 dni samotny turysta, ile wyda udająca się tam w podróż poślubną młoda para, a ile za wakacje w tropikach zapłaci czteroosobowa rodzina z dwójką dzieci?

FirmaZakres ochronyCena dla 1 osobyCena dla 2 osóbCena dla 4 osób
ProamaUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
72 zł144 zł248 zł
GeneraliUbezpieczenie KL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
84 zł168 zł292 zł
AXA PartnersUbezpieczenie KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Sprzęt sportowy: 1500 zł,
Assistance.
97 zł195 zł338 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2023)

Czy w Azji będziesz potrzebował dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy zawsze od indywidualnej sytuacji danego podróżnego. Nieważne, czy wybierasz się do Azji, czy w inną część świata, to Twoja aktywność lub potrzeby warunkują rodzaj ochrony ubezpieczeniowej, jakiej będziesz potrzebował. Zastanów się więc dobrze, jak ma wyglądać Twoja podróż i jakie ewentualne ryzyka mogą jej towarzyszyć, a następnie na tej podstawie wybierz odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego.

 1. Klauzula chorób przewlekłych – dodatkowa ochrona, która jest absolutnie niezbędna w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie, astma lub cukrzyca. Gwałtowna zmiana klimatu to częsty powód nasilenia się stałych kłopotów zdrowotnych, a klauzula gwarantuje, że ubezpieczyciel nie odmówi w takim przypadku pokrycia kosztów leczenia.
 2. Ubezpieczenie dla sportowców – podstawowa ochrona ubezpieczeniowa obejmuje rekreacyjne uprawianie aktywności fizycznej podczas wyjazdu, ale jeśli podczas podróży planujesz coś więcej, wybierz ubezpieczenie sportowe, które zapewnia ochronę w razie uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych
 3. Ubezpieczenie na wypadek wojny i terroryzmu – w niektórych krajach azjatyckich istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych. Klauzula aktów terroru rozszerza ochronę ubezpieczeniową na szkody osobowe i rzeczowe powstałe w ich wyniku.
 4. Klauzula alkoholowa – spożywanie alkoholu przez poszkodowanego to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dzięki odpowiedniej klauzuli do polisy turystycznej można rozszerzyć ochronę ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW również na zdarzenia mające miejsce w czasie bycia pod wpływem alkoholu.
 5. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – jeśli rezerwujesz wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, to zakup tego rodzaju ochrony sprawi, że ubezpieczyciel zwróci Ci koszty wakacji, jeśli z nagłych i nieprzewidzianych przyczyn (np. śmierci bliskiej osoby) będziesz musiał z nich zrezygnować.
ProamaGeneraliAXA Partners
Cena podstawowej wersji polisy57 zł65 zł97 zł
Nurkowanie+105 zł+110 zł+98 zł
Sporty ekstremalne+105 zł+110 zł+98 zł
Klauzula alkoholowaw ceniew cenie+15 zł
Klauzula chorób przewlekłychw ceniew ceniew cenie
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi – 1 dorosły turysta, 8 dni w Indonezji (24.01.2023)
CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczyciele stosują różne klasyfikacje sportów na ekstremalne i podwyższonego ryzyka, dlatego przed zakupem rozszerzenia warto dokładnie sprawdzić w OWU, jaki podział obowiązuje w danym towarzystwie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Azji

Czy ubezpieczenie turystyczne do Azji jest obowiązkowe?

Nie, ale zakup polisy jest zalecany. Trzeba pamiętać, że w Azji nie obowiązują karty EKUZ, więc w razie wypadku nieubezpieczony turysta będzie musiał ponieść wszystkie koszty leczenia z własnej kieszeni. Te natomiast mogą być bardzo wysokie i w zależności od zdarzenia (może być potrzebna np. akcja ratownicza lub transport medyczny) oraz kraju pobytu wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Polisę możesz wybrać dzięki naszemu kalkulatorowi ubezpieczeń turystycznych

Czy przed podróżą do Azji wymagane jest szczepienie?

To zależy. W przypadku COVID-19 zasady wjazdowe ustalają poszczególne państwa i mogą się one mocno różnić, najczęściej jednak brak szczepienia na koronawirusa będzie się wiązać z obowiązkiem wykonania testu bezpośrednio przed podróżą. Z kolei w przypadku szczepień na choroby tropikalne nie ma takiego obowiązku przed wyjazdem do Azji, ale zaleca się szczepienie m.in. przeciwko błonicy, tężcowi czy durowi brzusznemu.

Czy paszport covidowy działa w Azji?

To zależy od regulacji przyjętych w danym państwie. W większości krajów bez problemów honorowane są Unijne Certyfikaty COVID, ale niektóre mogą wymagać innego rodzaju zaświadczeń lub dokumentacji medycznej w języku angielskim. Przed wyjazdem należy sprawdzić informacje na ten temat np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jakie ubezpieczenie na podróż do Azji wybrać?

Podstawową sprawą jest jak najwyższa suma ubezpieczenia kosztów leczenia – zaleca się, żeby na wyjazd do Azji nie była ona niższa od 50 000 euro. Ponadto standardowa ochrona obejmuje ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu, których sumy gwarancyjne również można dowolnie kształtować. Dodatkowe rozszerzenia polisy, np. klauzulę chorób przewlekłych lub ubezpieczenie sportowe, należy dopasować do własnych potrzeb.

PODSUMOWANIE
 • Turystom podróżującym do Azji zaleca się zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego obejmującego pokrycie kosztów leczenia na sumę minimum 50 000 euro.
 • Przed wyjazdem do wybranego azjatyckiego kraju należy sprawdzić, jakie obowiązują w nim ograniczenia wjazdowe i obostrzenia w związku z COVID-19.
 • Na kilka tygodni przed podróżą do Azji zaleca się wykonanie szczepień na panujące tam choroby tropikalne.
 • Standardowa polisa turystyczna do Azji powinna obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, akcji ratowniczych, assistance, NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
 • Dodatkowo ubezpieczyć można się m.in. na wypadek zaostrzenia się objawów choroby przewlekłej, uprawiania sportów ekstremalnych lub rezygnacji z podróży.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!