Ubezpieczenie na podróż do Azji – jak wybrać polisę na daleki wyjazd?

Marzą Ci się orientalne wakacje? Chcesz zobaczyć Tokio, poczuć klimat Bangkoku czy zanurzyć się w przepychu Dubaju? A może myślisz raczej o wypoczynku na rajskich plażach Malediwów? Albo górskiej wyprawie do stóp Himalajów w Nepalu lub w dzikie zakątki Indii? Wszystkie te i wiele więcej azjatyckich atrakcji jest dziś na wyciągnięcie ręki – wystarczy wybrać kierunek, wsiąść w samolot i spędzić niezapomniany urlop. Pamiętaj tylko o dobrym ubezpieczeniu, aby wymarzona podróż nie skończyła się przykrymi wspomnieniami.

ubezpieczenie do azji

Planujesz wakacje w Azji? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Przygotowując się do zagranicznej podróży, trzeba pamiętać o wielu sprawach. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Czy do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, a może musisz mieć paszport? Czy w kraju, do którego się wybierasz, wymagane są wizy turystyczne? A jak wyglądają tam kwestie wjazdowe w związku z pandemią COVID-19? Dodając do tego jeszcze przygotowanie do lotu i odprawy lotniskowej, nietrudno o czymś zapomnieć. W przypadku ubezpieczenia takie zapominalstwo może mieć jednak fatalne skutki.

Wprawdzie polisa turystyczna, w przeciwieństwie do ubezpieczenia samochodu, nie jest obowiązkowa, ale planowanie bez niej urlopu, zwłaszcza za granicą, to bardzo zły pomysł. W końcu wypadki, choroby i inne nieszczęścia przydarzyć mogą się wszędzie, a uzyskanie pomocy w obcym kraju może być nie tylko kłopotliwe, ale przede wszystkim bardzo kosztowne. Znacznie tańsze będzie kupno ubezpieczenia i zagwarantowanie sobie szerokiego zakresu ochrony.

Ta przyda się tym bardziej, jeżeli planujesz naprawdę, pozaeuropejską wyprawę, gdzie nie skorzystasz z ochrony Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ działa wyłącznie na terenie UE i EFTA, więc choćby podczas wyjazdu do Azji będzie zupełnie bezużyteczny. W takim wypadku prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest jedynym rozwiązaniem, żeby zapewnić sobie pomoc w razie nieprzewidzianych wypadków.

A tych może być cała masa, bo Azja, choć fascynująca, różnorodna kulturowo i pełna niesamowitych miejsc do odkrycia, jest również potencjalnie niebezpiecznym miejscem dla turysty z Europy nieprzyzwyczajonego do innego klimatu i warunków. Choroby tropikalne, egzotyczne potrawy, wysokie temperatury – ryzyko, że urlop przerwie Ci jakieś nieszczęście, jest spore, dlatego warto wcześniej pomyśleć i być na nie przygotowanym.

CZY WIESZ, ŻE …

Turystom planującym podróż do Azji zaleca się profilaktyczne szczepienia na często występujące tam choroby. Należą do nich w szczególności błonica, tężec, krztusiec i dur brzuszny, a także wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Ponadto zaszczepić się można m.in. przeciwko cholerze, japońskiemu zapaleniu mózgu czy polio. Szczegółowych informacji na temat szczepień zalecanych w danym kraju należy zasięgnąć u lekarza specjalisty na ok. 6-8 tygodni przed wyjazdem.

COVID-19 w Azji – czy można bezpiecznie podróżować?

Na czas podróży do Azji trzeba mieć na uwadze również stale utrzymujące się na całym świecie zagrożenie epidemiczne. Wprawdzie wiele krajów, w tym również azjatyckich, zaczęło znosić obostrzenia wjazdowe, ale nie oznacza to, że koronawirus przestał być problemem. Wręcz przeciwnie, w 2023 roku w różnych częściach Azji (m.in. w Chinach czy Tajlandii) przyjezdnych nadal obowiązywały ścisłe restrykcje. Czy podróżowanie do Azji w takiej sytuacji jest bezpieczne?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi z dwóch powodów. Po pierwsze, sytuacja związana z COVID-19 jest bardzo dynamiczna i potrafi się zmieniać nawet z dnia na dzień. Po drugie, Azja to tak ogromny kontynent, że w jego różnych częściach warunki mogą być zupełnie inne. Planując podróż, należy więc na bieżąco sprawdzać informacje dla danego kraju, najlepiej za pośrednictwem stron rządowych, gdzie stale aktualizowane są m.in. warunki wjazdowe dla zaszczepionych i niezaszczepionych, oraz obostrzenia panujące na miejscu.

UWAGA!

Wyjazd do niektórych krajów azjatyckich jest niebezpieczny lub wręcz niemożliwy również z powodu innych zagrożeń, m.in. panującej tam sytuacji politycznej. MSZ odradza przykładowo podróżowanie do wybranych regionów Filipin, Indonezji, Malezji czy Indii z uwagi na zagrożenie terrorystyczne, a także wszelkie podróże do Mjanmy, gdzie doszło do wojskowego zamachu stanu.

Wyjeżdżając do większości azjatyckich krajów, trzeba się liczyć nie tylko z przestrzeganiem zaleceń dotyczących higieny i bezpieczeństwa sanitarnego, ale niekiedy też z koniecznością udokumentowania swojego stanu zdrowia (np. za pomocą paszportów covidowych, wyników testów, zaświadczeń lekarskich w języku angielskim). Tego typu wymogi w większości krajów zostały zniesione, ale sytuacja może zmieniać się bardzo dynamicznie. Bezwzględnie trzeba też zadbać o ubezpieczenie, które będzie obejmować wydatki w razie zachorowania na COVID-19.

Dobra wiadomość jest taka, że większość towarzystw ubezpieczeniowych wlicza COVID-19 do zachorowań objętych ubezpieczeniem kosztów leczenia. Nie jest zatem wymagana dodatkowa opłata, bo już podstawowa wersja polisy turystycznej obejmuje pokrycie kosztów m.in.:

 • hospitalizacji i leczenia w razie zachorowania na COVID-19,
 • wykonania zleconych przez lekarza lub obowiązkowych testów na COVID-19,
 • izolacji z powodu zachorowania na COVID-19.

Ekspert Mubi radzi:

Warunki ochrony dotyczącej zachorowania na COVID-19 mogą się różnić w zależności od firmy – pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić zapisy OWU. Warto też wiedzieć, że większość ubezpieczycieli nie pokrywa m.in. kosztów kwarantanny lub testów, jeśli te są wykonywane profilaktycznie lub nie zostały zlecone przez lekarza. Niektóre towarzystwa oferują natomiast za dodatkową opłatą rozszerzoną ochronę, w ramach której ubezpieczyciel zapłaci np. za koszty wyżywienia, zakwaterowania i transportu powrotnego do Polski, jeżeli pobyt przedłużył się z uwagi na obowiązkową kwarantannę/izolację.

Ubezpieczenie kosztów leczenia w Azji – im większa suma tym lepiej

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) jest podstawowym elementem każdej polisy turystycznej. To od jego sumy zależy w dużej mierze cena ubezpieczenia, ale zdecydowanie nie warto na niej oszczędzać. W przypadku podróży do Azji jest to wyjątkowo ważne, ponieważ koszt opieki medycznej może tam być bardzo wysoki i nawet w razie pierwszej pomocy czy zwykłej wizyty lekarskiej wynieść kilkaset złotych. Dotyczy to zwłaszcza prywatnych placówek, które jednak poleca się z uwagi na stojącą w wielu krajach azjatyckich na niezbyt wysokim poziomie jakość publicznej służby zdrowia.

Chcąc zapewnić sobie jak najlepszą pomoc, a jednocześnie nie wracać do domu z rachunkiem na co najmniej kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, powinieneś zatem wybrać ubezpieczenie KL z sumą, która bez wątpienia pokryje wszystkie wydatki. Oczywiście trudno przewidzieć, ile dokładnie mogą one wynieść, dlatego zalecana suma ubezpieczenia kosztów leczenia do Azji to minimum 50-60 tys. euro, chociaż niektóre towarzystwa oferują nawet kwoty rzędu ponad miliona złotych!

Już wspomniane kilkadziesiąt tysięcy euro powinno jednak zagwarantować nie tylko pokrycie wydatków związanych z hospitalizacją czy opieką lekarską w Azji, ale też zakupu lekarstw i środków medycznych. Ochroną ubezpieczeniową objęty jest również transport medyczny do kraju, za to nie zawsze już podstawowy wariant polisy zawiera pokrycie kosztów ratownictwa.

UWAGA!

Z zakresu ochrony ubezpieczenia kosztów leczenia wyłączone są wydatki związane m.in. z chorobami przewlekłymi (o których ubezpieczony wiedział przed wyjazdem), operacjami plastycznymi, chorobami psychicznymi czy ciążą (do 32. tygodnia).

Ubezpieczenie do Azji – co powinna obejmować podstawowa ochrona?

Polisa dla turystów wybierających się do Azji nie kończy się oczywiście na ubezpieczeniu kosztów leczenia. To tylko jeden z elementów ochrony, o które powinien zadbać podróżny przed dalekim wyjazdem, chcąc zagwarantować sobie pomoc ubezpieczyciela w jak najszerszym zakresie. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

 1. Ubezpieczenie NNW turystyczne – w jego ramach ubezpieczyciel wypłaca turyście odszkodowanie za doznany w wyniku nieszczęśliwego wypadku trwały uszczerbek na zdrowiu. Wysokość rekompensaty zależy od sumy ubezpieczenia i stopnia doznanego uszczerbku, a w przypadku śmierci ubezpieczonego całość kwoty jest wypłacana jego rodzinie.
 2. Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – obejmuje wydatki przeznaczone na zorganizowanie i przeprowadzenie wszelkiego rodzaju akcji ratowniczych i poszukiwawczych w górach lub na wodzie, o ile nie są objęte ubezpieczeniem kosztów leczenia.
 3. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje koszty spowodowanych przez Ciebie (lub np. Twoje dziecko) szkód i wypłaci odszkodowanie poszkodowanej osobie trzeciej.
 4. Assistance podróżne – może obejmować różnego rodzaju usługi, m.in. dostęp do całodobowej infolinii telefonicznej, pomoc prawnika lub tłumacza, organizację powrotu do kraju, pobytu osoby towarzyszącej lub opiekę nad dziećmi w razie Twojej hospitalizacji.
 5. Ubezpieczenie bagażu podróżnego – obejmuje przypadki uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży bagażu. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, np. jeśli linia lotnicza gubi Twój bagaż lub zostanie on skradziony z zamkniętego pokoju hotelowego albo schowka.
ubezpieczenie na wyjazd do azji
UWAGA!

Ubezpieczenie sprzętu sportowego lub elektronicznego może wymagać kupna dodatkowego rozszerzenia do polisy.

Ubezpieczenie turystyczne do Azji już od 7 zł za dzień ochrony!

Jak widzisz, możliwości ubezpieczenia podróży do Azji jest mnóstwo, więc z pewnością znajdziesz ochronę, która będzie Ci w pełni odpowiadać. Trzeba jednak zadać przy tym pytanie: ile taka polisa będzie kosztować? Nie da się ukryć, że z uwagi na kierunek wyjazdu i większą liczbę towarzyszących mu ryzyk, ubezpieczenie turystyczne do Azji jest nieco droższe od ochrony podczas wakacji w Europie. Różnice w kosztach nie są jednak duże, za to zestawiając je z wydatkami w razie wypadku – kompletnie nieporównywalne.

A ile dokładnie trzeba będzie zapłacić za ochronę ubezpieczeniową na wyjazd do Azji? W tabeli przedstawiamy przykładowe koszty i zakres ochrony dla jednego dorosłego turysty podróżującego do wybranego azjatyckiego kraju. Czas wyjazdu to dwa tygodnie, polisy nie uwzględniają kosztów dodatkowych rozszerzeń, braliśmy pod uwagę tylko oferty z ubezpieczeniem kosztów leczenia na kwotę co najmniej ok. 300 000 zł.

Kraj wyjazduFirma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
KambodżaGeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
97 zł
ChinyProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
123 zł
Zjednoczone Emiraty Arabskiemtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
125 zł
IndieGeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
143 zł
TajlandiaSIGNAL IDUNAKL: 259 956 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 978 zł,
Bagaż: 1000 zł
168,74 zł
JaponiaAXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
178,75 zł
TajlandiaSIGNAL IDUNAKL: 276 290 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 138 195 zł,
Bagaż: 1000 zł
180 zł
Sri LankaSIGNAL IDUNAKL: 649 890 zł,
NNW: 18 426 zł,
OC: 129 978 zł,
Bagaż: 1842 zł
197,16 zł
NepalGeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
204 zł
MalediwyUNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
270,20 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.02.2024).

Przeczytaj również: Ubezpieczenie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Za wyjątkiem dwóch ofert wszystkie polisy kosztują mniej niż 200 zł. Cena ubezpieczenia wzrośnie oczywiście, gdy zechcemy zwiększyć liczbę ubezpieczonych. Ile za standardowe ubezpieczenie turystyczne będzie musiał zapłacić wypoczywający na indonezyjskiej wyspie Bali przez 8 dni samotny turysta, ile wyda udająca się tam w podróż poślubną młoda para, a ile za wakacje w tropikach zapłaci czteroosobowa rodzina z dwójką dzieci? Sprawdziliśmy to na 3 ofertach przygotowanych przez firmę Generali.

FirmaZakres ochronyCena dla 1 osobyCena dla 2 osóbCena dla 4 osób
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
66 zł133 zł246 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
85 zł170 zł297 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
120 zł241 zł412 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.02.2024).

Czy w Azji będziesz potrzebował dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy zawsze od indywidualnej sytuacji danego podróżnego. Nieważne, czy wybierasz się do Azji, czy w inną część świata, to Twoja aktywność lub potrzeby warunkują rodzaj ochrony ubezpieczeniowej, jakiej będziesz potrzebował. Zastanów się więc dobrze, jak ma wyglądać Twoja podróż i jakie ewentualne ryzyka mogą jej towarzyszyć, a następnie na tej podstawie wybierz odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego.

 1. Klauzula chorób przewlekłych – dodatkowa ochrona, która jest absolutnie niezbędna w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie, astma lub cukrzyca. Gwałtowna zmiana klimatu to częsty powód nasilenia się stałych kłopotów zdrowotnych, a klauzula gwarantuje, że ubezpieczyciel nie odmówi w takim przypadku pokrycia kosztów leczenia.
 2. Ubezpieczenie dla sportowców – podstawowa ochrona ubezpieczeniowa obejmuje rekreacyjne uprawianie aktywności fizycznej podczas wyjazdu, ale jeśli podczas podróży planujesz coś więcej, wybierz ubezpieczenie sportowe, które zapewnia ochronę w razie uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych
 3. Ubezpieczenie na wypadek wojny i terroryzmu – w niektórych krajach azjatyckich istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych. Klauzula aktów terroru rozszerza ochronę ubezpieczeniową na szkody osobowe i rzeczowe powstałe w ich wyniku.
 4. Klauzula alkoholowa – spożywanie alkoholu przez poszkodowanego to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dzięki odpowiedniej klauzuli do polisy turystycznej można rozszerzyć ochronę ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW również na zdarzenia mające miejsce w czasie bycia pod wpływem alkoholu.
 5. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – jeśli rezerwujesz wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, to zakup tego rodzaju ochrony sprawi, że ubezpieczyciel zwróci Ci koszty wakacji, jeśli z nagłych i nieprzewidzianych przyczyn (np. śmierci bliskiej osoby) będziesz musiał z nich zrezygnować.

Ile kosztują różnego rodzaju dodatki do podstawowej ochrony ubezpieczeniowej? Okazuje się, że niekiedy ubezpieczyciele liczą je w cenie standardowej polisy, a innym razem obowiązują dopłaty. Poniżej koszty ubezpieczenia dla jednej dorosłej osoby podróżującej na tydzień do Jordanii.

SIGNAL IDUNAAXA PartnersUNIQA
Cena podstawowej wersji polisy68,03 zł89,37 zł109,20 zł
Nurkowaniew cenie+89,37 zł+327,60 zł
Sporty ekstremalne+227,10 zł+89,37 zł+327,60 zł
Klauzula alkoholowaw ceniew ceniew cenie
Klauzula chorób przewlekłychw ceniew ceniew cenie
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.02.2024).
CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczyciele stosują różne klasyfikacje sportów na ekstremalne i podwyższonego ryzyka, dlatego przed zakupem rozszerzenia warto dokładnie sprawdzić w OWU, jaki podział obowiązuje w danym towarzystwie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Azji

Czy ubezpieczenie turystyczne do Azji jest obowiązkowe?
Czy przed podróżą do Azji wymagane jest szczepienie?
Czy paszport covidowy działa w Azji?
Jakie ubezpieczenie na podróż do Azji wybrać?
Co zabrać ze sobą na wyjazd do Azji?
PODSUMOWANIE
 • Turystom podróżującym do Azji zaleca się zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego obejmującego pokrycie kosztów leczenia na sumę minimum 50 000 euro.
 • Przed wyjazdem do wybranego azjatyckiego kraju należy sprawdzić, jakie obowiązują w nim ograniczenia wjazdowe i obostrzenia w związku z COVID-19.
 • Na kilka tygodni przed podróżą do Azji zaleca się wykonanie szczepień na panujące tam choroby tropikalne.
 • Standardowa polisa turystyczna do Azji powinna obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, akcji ratowniczych, assistance, NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
 • Dodatkowo ubezpieczyć można się m.in. na wypadek zaostrzenia się objawów choroby przewlekłej, uprawiania sportów ekstremalnych lub rezygnacji z podróży.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!